Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме 149 години от гибелта на Васил Левски

Васил Левски
Снимка: РИМ - Карлово

В Карлово тази вечер ще се състои възпоменателна церемония по повод 149-ата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. По-рано ще се проведе кръгла маса на тема: "Васил Левски, четническите акции и комитетското дело" с участието на учени от цялата страна. 

От 17.30 ч. в храма "Успение Богородично" в Ловеч ще бъде отслужена панихида за Апостола. След нея паметта на Васил Левски ще бъде почетена с поклонение и военен ритуал пред паметника на Апостола, който си издига над Ловеч.

На двете събития ще присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова. От 19.00 ч. в салона на ловчанското читалище „Наука“ квартет "Светоглас" ще изнесе концерта "Любимите песни на Апостола".

Отбелязването на годишнината от гибелта на Васил Левски ще продължи и на 19 февруари с традиционния туристически поход „По стъпките на Апостола“ от Ловеч до Къкринското ханче, гражданско поклонение на мястото, където е заловен Апостола, и Националното факелно шествие „149 години безсмъртие“.

Чуйте репортажа в звуковия файл.


Проф. Пламен Митев

За личността и паметта на Апостола разказва в “Нашият ден“ историкът проф. Пламен Митев:

“Ако трябва да обобщя това, което ме вълнува в ден като днешния, е един опит за оценка на направеното от Левски, но и опит за размисъл с какво ние, днешните наследници на Апостола, сме достойни да го почитаме като свой герой.

Почитта към националните герои не трябва да се свежда само до определени дати през годината, в които полагаме цветя пред техните паметници, а в това всеки ден да се опитваме да изпълняваме техните завети, да съизмерваме своите дела с техните аршини.

Левски толкова високо е вдигнал летвата, по която трябва да се мерим, че вече 149 години след неговата гибел все още се лутаме, търсейки пътя, по който трябва да постигнем неговата мечта.“

Конференцията в Карлово

“На първо място, ще се коментира обнародването и включване в научно обръщение на нови документални свидетелства.

В последните няколко години, благодарение на усилията на по-млади наши специалисти, бяха издирени нови документи от Османския архив в Истанбул. Днес очакваме да се даде гласност на поредните подобни открития, свързани с една малко известна четническа акция от 1867 г.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26