Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Щерьо Ножаров:

Бюджет 2022: Наливаме пари в една неефективна икономика

Щерьо Ножаров
Снимка: bia-bg.com

Законопроектът за държавен бюджет за тази година ще бъде обсъден на второ четене в ресорната парламентарна комисия. В него се залага дефицит от 4,1 % от очаквания брутен вътрешен продукт, което прави 5 милиарда и 900 милиона лева.

Темата коментира в “Нашият ден“ икономистът Щерьо Ножаров:

“Може да се каже, че е един сравнително нетипичен бюджет за последните години. Този бюджет има за цел, от една страна, да компенсира липсата на аванс в Плана за възстановяване и устойчивост, по някакъв начин да компенсира очакванията на бизнеса, на обществото, за тези пари, които трябваше да дойдат заради неодобрения План за възстановяване и устойчивост.

Това, което изглежда странно в този бюджет, е, че през 2019 г., когато имахме балансиран бюджетен дефицит, т.е. имахме темп на икономическия растеж от 4%. Сега с 4% бюджетен дефицит увеличаваме темпа на икономическия растеж само с 0,8%.

Това означава, че наливаме пари в една неефективна икономика, която не може да мултиплицира ефекта от този голям дълг. Бюджетният дефицит е дълг и бъдещо увеличение на данъците, тъй като той трудно се компенсира само от икономическия растеж.

Преди да бъде направен един такъв щедър бюджет, трябваше да се говори за икономически реформи, да има реформи в някои сектори и след като парите бъдат дадени и мултиплицират много повече ефекти.

Големите капиталови разходи на практика служат като буфер, защото те винаги се реализират не повече от 60%. Именно затова е предвидена актуализация в средата на годината, за да се види кои от проектите няма да се реализират и как да бъдат по-правилно разпределени парите."

Срочност

"Бюджетът по дефиниция е финансов план на държавата за една година. Той даже е поставен в контекста на една средносрочна бюджетна прогноза, която е 3-годишна. И вместо да гледаме нещата в 3-годишен контекст, ги гледаме в някакви тримесечия. Първите три месеца действаше бюджетът от миналата година, второто ще действа бюджетът, който сега се приема, а след това пък ще действа една актуализация.

Това създава голям проблем първо за бизнеса, защото не могат да се направят инвестиционните планове за годината. Преките чуждестранни инвеститори също са объркани от тези 3-месечни актуализации и също не могат да си направят плановете. Това пречи на синхронизирането с паричната политика."

Инфлацията

“До момента според мен темпът на нарастване на доходите изпреварва инфлацията. Темпът на нарастване на доходите е около 14% в последните години, докато темпът на инфлацията, който се очаква тази година, според БНБ е между 7 и 8%.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е..

публикувано на 21.05.24 в 10:44
Елена -Часовниковата кула

Град Елена празнува в Деня на светите Константин и Елена

Днес Православната църква почита паметта на светите Константин и Елена, които са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. По този повод предаването "Нашият ден" има изнесено предаване от град Елена, където се чества празникът на града. Днес почитаме Светите..

обновено на 21.05.24 в 09:44

Днес почитаме Светите равноапостоли Константин и Елена

На 21 май църквата почита Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена. Ана-Мария Кръстева разказва в "Нашият ден" повече за празника. Св. св. Константин и Елена имат най-голямата заслуга да бъде разрешена и утвърдена християнската религия. По време на управлението..

публикувано на 21.05.24 в 09:30
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17