Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

21 февруари – Международен ден на майчиния език

Снимка: unesco.org

На 21-ви февруари, отбелязваме Международния ден на майчиния език. Празникът е посветен на опазването на езиковото и културно многообразие по света.

Международният ден на майчиния език се отбелязва за първи път през 2000 г., като всяка поредна година честването има различен акцент. Понастоящем в света съществуват около 7000 езика.

Майчин език, още наричан роден, първи език, е езикът, който човек научава първо, и който човек обикновено започва да усвоява още от раждането си. Родният език на даден човек е основата на неговата социолингвистична идентичност.

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Магдалена Абаджиева от Института по български език към БАН:

Как да опазим родния език?

“Как да опазиш нещо, за което не знаеш, че е ценно? На първо място, трябва да се изгради точно това чувство, че ние принадлежим към езика, той ни свързва и трябва да пазим, защото е ценен. Тук са усилията на родителите, на учителите в училище, на преподавателите във висшите учебни заведения и учените.

Това става с разговори, посочване и открояване. Трябва да се говори, да се дават примери и да се работи в тази посока.

На първо място, бих откроила този стремеж за успех на децата днес, който се разбира повече като пътуване и отделяне от родното пространство. Това да се учи в чужбина в престижен университет сякаш променя езика, защото от голяма част от нашето общество се смята, че ако детето не учи в престижно учебно заведение някъде навън, то няма да е успяла личност.

Но трябва да го има и обратното – чувството на отговорност към обществото, което ни е дало начало. Да пренесем знанията тук, откъдето сме тръгнали. Може би това малко се губи и насочва още от ранна детска възраст родителите да търсят чужди езици за децата си, най-вече английски.

А чувството за престижността на английския много променя днес нашия роден език. Да се говори с чуждици, да се пише на английски е белег за престиж. Всеки един език е богатство, защото във всеки език присъства онова усилие на човека да улови и обработи околната среда.“

Дигиталното пространство – пречи или помага

“Времето върви напред. Определено имаме едно развитие, което наблюдаваме в последните години, което върви в посока на дигитализация, на повече използване на компютърни технологии. Съвременният човек иска да достигне до дадено съдържание в момента и ние няма как да спрем този процес. Тук има много ползи, които трябва да бъдат отчетени. Технологиите трябва да се ползват, но в никакъв случай не трябва да бъдат единственото средство за обучение.“

Политическата реч

“Впечатлението ми от един анализ, който направих при откриване на 47-ото Народно събрание, е, че депутатите говорят преобладаващо безцветно и със заучени фрази, сложни изречения и образност на изказа, която липсва.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Радост! В Гърция

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..

публикувано на 24.01.25 в 17:20
Вили Борисова (вдясно) и Мария Мира Христова

За стажовете в радиото и в живота

Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..

публикувано на 24.01.25 в 16:25
Владимир Митев

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..

публикувано на 24.01.25 в 15:56
Снимката е илюстративна

Електрически далекопровод в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..

публикувано на 24.01.25 в 14:35
Мария Петрова

Кои са правните предизвикателства пред електронното здравеопазване

Медицинското право е известно в обществото най-вече с т.нар. "дела за лекарски грешки". Медицинското право обаче включва много по-широк аспект от дейности – като започнем от електронното здравеопазване, минем през употребата на изкуствен интелект в здравеопазването, разчитането на всички изследвания – образни и лабораторни, медицинския туризъм,..

публикувано на 24.01.25 в 12:40