Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Второто освобождение“ на Светослав Овчаров с награда от „Златен ритон“

На 26-ото издание на Фестивала на българското документално и анимационно кино „Златен ритон“ наградата на гилдия „Критика“ при Съюза на българските филмови дейци, заедно с филма на Костадин Бонев „Гео Милев в лабиринта на времето“, получи „Второто освобождение“ на режисьора Светослав Овчаров и оператор Светла Цоцоркова. Основанието на журито за наградата на „Второто освобождение“ е „за гражданска смелост и доблест да демитологизира най-новата българска история отвъд познатите идеологически клишета, представяйки малко известни факти от близкото минало“. 

„Второто освобождение“ е за съветската окупация на България от есента на 1944 г. до зимата на 1947 г., която предизвиква най-големия политически, финансов и нравствен прелом в новата българска история. Филмът е изграден изцяло по хроники и документи, голяма част от които се показват за първи път.

Светослав Овчаров е автор на книги, няколко театрални пиеси, сценарист и режисьор на 29 документални и игрални филми, участвали в най-престижните международни кинофестивали. Между тях са „Стефан Стамболов – съзидателят и съсипателят“, „Фердинанд Български“, „Единствената любовна история, която Хемингуей не описа“, носител е на „Златна роза“ за 1996, 2008, 2017 г., професор в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.

Чуйте Светослав Овчаров.

Снимки – Кино "Влайкова"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20