Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 март: Международен ден на жената

„Стъкленият таван” и българката – къде и как е валиден той

Снимка: Pixabay

Международният ден на жената се празнува всяка година на 8 март. Това е ден за международно признание на икономическите, политическите и обществените постижения на жените.

Започнал само като политическо събитие за социалистите, празникът постепенно става част от културата на много страни. В някои от тях денят губи политическата си окраска и става просто повод за мъжете да изразят своята симпатия и внимание към жените.

В България денят се празнува и като Ден на майката, въпреки че според някои българи Благовещение (25 март) е християнският празник на майката и жената.

Получилата популярност преди доста години метафора за стъкления та­ван (glass ceiling) илюстрира сериозните и непреодолими от жените бариери по пътя на професионалното им израстване.

Колко висок е стъкленият таван за българката коментира  в “Нашият ден“ психологът проф. Маргарита Бакрачева:

“Статистиката сама по себе си говори, че съществува такъв феномен като “стъклен таван“.  Много се говори за баланса професионален – семеен живот, особено през този период, през който преминахме с работа от вкъщи.

“Стъклен таван“

“Професии, в които има по-голяма степен на феминизация, именно там проличава на тези топ позиции. В по-ниските йерархични нива не съществува в такава степен, колкото по отношение на самия връх.

Обикновено това, което жените посочват в изследванията е – “трябва да се докажа в един мъжки свят“ и го правя, когато залагам на тези качества.

Въпреки че индивидуалният избор е валиден в най-висока степен, това, което може да помогне за психичното благополучие е доколко и по какъв начин се чувствам добре.

Колкото по-висока е степента на обръщане на поглед към себе си, толкова повече може да се диференцираме. Много често смесваме не само професионалния и семейния живот, а и различните роли.

Много често в приоритизирането не само на потребностите, но и в индивидуален план, оставяме времето и грижата за себе си.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова непрекъснато..

обновено на 24.07.24 в 12:20

В Деня на радостта търсим рецепта за щастие

Живеем във време, характерно с най-висока продължителност на живота. Може да се каже, че сме по-здрави сме, по-сити и по-трудово облекчени от всякога. В Деня на радостта (24 юли) , посветен на красотата в човешкото битие, в "Нашият ден" търсим рецептата за щастие. На въпроса какво ни прави щастливи, повечето от нас биха отговорили –..

публикувано на 24.07.24 в 10:11

Изящната усмивка става все по-достъпна

Все повече нови технологии помагат за постигането на изящна усмивка. Задължителните посещения при зъболекар, на всеки шест месеца, все още не са навик за българите. Често се сещаме да посетим дентален специалист едва след като сме усетили болка. Стоматологът Светломир Дамянов споделя в ефира на "Нашият ден", че в последните години..

публикувано на 24.07.24 в 09:47