Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Олег Ерофеев: Да се замислим за страшното, което се случва около нас

Снимка: архив

„Delfi“ е мрежа от три новинарски портала, които покриват Литва, Латвия и Естония. Във всяка отделна страна медията се списва или излъчва на съответния националния език, като задължително поддържа и руска версия. Създаден в навечерието на 2000 година, новинарският портал „Delfi“ заема лидерската позиция на медийния пазар в тази част на Европа. В Литва порталът, през всичките 22 години от своето съществуване, си остава №1 по печалби и обхват на аудиторията. Преди време специалисти и доброволци от медията в Литва създадоха проекта „Позвони России“.

За идеята да се говори с Русия по нетрадиционен начин и не само – разговор в „Мрежата“ с главния редактор на руската редакция на „Delfi“- Литва Олег Ерофеев.

Как да горим с хората в Русия

„Русия сама се „изключи“ от външния свят, т.е. „изключи" от него гражданите си, като преди това масирано ги зомбираше с пропаганда, разбира се. Екипът, който създаде проекта "Позвони России“ видя, че смелите хора, които излизат на протест срещу войната в тази страна, са нищожно малко, те са като капка в морето и реши да се обърне по нетрадиционен начин, напълно легален, към отделните граждани на Руската федерация, набирайки по разработена програма, на напълно случаен принцип, частен телефонен номер, за да се опита да разкаже на човека, вдигнал телефонната слушалка, какво наистина става в Украйна, а не онова, което се вижда от екрана на телевизорите, защото това, което хората в Русия виждат, е един преобърнат свят. Задачата е много трудна и доброволците от екипа напълно го осъзнават. Ако успеят да осъществят разговор, то той трябва да бъде свързан с общата болка, която стяга сърцата както на руснаците, така и на украинците, та нали и от двете страни умират близките им.“

Дългият процес на отрезвяването

„И тук също има хора, които поддържат Путин, може и да не са много, но ги срещаме и сред литовците, и сред руснаците, и сред другите. В този случай националността не е важна. Говориш с такива хора, започваш да им обясняваш, но те държат на своето: „Това е измислица, показвате ни неща, създадени в някакви лаборатории. Всичко, което прави Путин, е истинско и правилно.“ Не знам кога ще настъпи процесът на отрезвяване, но няма съмнение, че пътят към това е дълъг. Заради това не трябва да спираме да говорим и да общуваме помежду си. Битката с фейка и демагогията, с която си служат кремълските тролове и ботове, е битка за истината.“

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

27 юни – Международен ден за борба с диабета

Международният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 27 юни. Този важен ден е създаден за първи път през 1991 г. от Международната федерация за борба с диабета и Световната здравна организация (СЗО). Основната цел на деня е да се повиши общественото осведомяване за рисковете и усложненията, свързани с това социално значимо заболяване...

обновено на 27.06.24 в 10:18
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18