Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дни на ехокардиографията в София

Снимка: Pixabay

Фондация по неинвазивна образна диагностика в кардиологията за поредна година организира Дни на ехокардиографията, които ще се проведат от 8 до 10 април в София.

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Красимира Христова, специалист кардиолог:

“Това е едно събитие, което се наложи с доста голям успех в нашата кардиологична общност. Ще го проведем за седма поредна година, тази година пак сме в хибриден вариант, като очакваме гости и лектори, които са от САЩ, Европа и Канада. Интересът е изключително голям.

Този път сме се фокусирали върху клапните заболявания, тъй като през последните години се промениха много неинвазивните методики за оценка на тези проблеми пациенти. Винаги ранната диагностика и проследяването на тези пациенти води до по-добър резултат за по-нататъшното им лечение.

Ехокардиографията се прави от специалист кардиолог и възможностите на съвременната апаратура дават една много по-добра оценка.“


Клапни пороци след Covid инфекция

“Тези две години на запознаване с Covid и на проучванията, които са направени в много центрове, се наблюдава, че младите пациенти след прекарана инфекция страдат значително от клапни проблеми.

Това се получава, защото, на първо място, се среща по-рядко като възпаления на клапата от Covid, но не е невъзможно, особено при пациенти, които са с нисък имунитет. Това са пациенти, които провеждат химиотерапия, с тежки заболявания, които са подложени на инфектиране на клапите, които могат да  бъдат поразени от Covid.

От друга страна, има промени, които настъпват в миокарда от Covid след прекаран миокардит, който много често се наблюдава в близо 80% от пациентите. Наблюдава се едно ремоделиране на камерата, което води до разтегляне на клапния пръстен.“

Възможности на ехокардиографията

“С ехокардиографията възможностите са много – от една страна, да диагностицираме един нововъзникнал миокарден инфаркт. Проследяването на клапни проблеми, които могат да бъдат своевременно диагностицирани. Да открием вродени заболявания при дечица, включително и при новородени.

Това, което прави събитието ни уникално, е, че всяка година каним специалисти във феталната ехокардиография, което показва възможностите на този метод за ранно вътреутробно откриване на проблемите.

Ехокаридографската диагностика е много прецизен метод, това вече не е субективната диагностика, която беше в 80-те и 90-те години на нашето столетие.

Ролята на изкуствения интелект може да се види в много от съвременните ехокардиографии. Целта ни е да създадем едно лице на ехокардиографа в България, което да бъде разпознато в европейските събития и младите колеги да бъдат включени в различни проекти, а колегите задължително да преминават през един процес на обучение по време на специализацията си по кардиология.“

Риск от тромбози и работа в офис 

“Това е проблем, насочен към съдовите промени. Дългото седене води до промяна в съдовете на долните крайници. Съветваме пациентите, когато пътуват на дълги полети, задължително да провеждат една предварителна профилактика.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31