Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Райна Асенова: Почти сигурно е, че Вучич печели още на първи кръг

Предизборната кампания премина изцяло във възхвала на Вучич и правителството

Александър Вучич
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тази неделя (3 април) в Сърбия ще се състоят президентски, парламентарни и местни избори - какви са очакванията?

Около 6,5 милиона сръбски граждани имат възможност да избират измежду 18 листи в парламентарните избори и 8 кандидата за президент.

Темата коментира в “Нашият ден“ Райна Асенова, журналист-балканист:

“Предизборната кампания премина изцяло във възхвала на Вучич и на постиженията на правителството, а също и в обвинения към опозицията, която не е национално отговорна, според управляващите и не работи за доброто на страната.“

Кои партии да очакваме в парламента?

Социалистическата партия и нейният коалиционен партньор – “Единна Сърбия“ на Драган Маркович Палма, те вървят в коалиция и вероятно ще получат около 10%.

Партията на Вучич се очаква да спечели, според последните анкети – 54,55% от гласовете. Самият Вучич каза, че ако получи по-малко от 60%, щял да се натъжи.

Опозиционната коалиция, която е проевропейски ориентирана – “Обединени за победата на Сърбия“ начело с Мариника Тепич. Това е една млада политичка, за която ще се говори много в бъдеще. Нейната коалиция изпреварва партията на Дачич с 3-4%, според агенциите.

Смята се, че още четири листи ще преминат изборния праг, който вече е 3%. Той беше 5%, но Вучич го намали на 3 преди година и половина, за да може да вкара в парламента свои съюзници, с които той иначе не би демонстрирал близост, като Сръбската радикална партия.

Райна Асенова

Очаква се още да влезе коалицията “Трябва“, съставена от екоактивисти. Също така коалицията от националистически партии НАДА, дясната партия “Заветници“ и още една коалиция от по-малки опозиционни партии – Суверенисти.

Около 3-те процента са листите на бившия президент Борис Тадич, на Божко Обрадович, който е националист, и на самия Шешел, който се бори да влезе в парламента, въпреки че влиянието му напоследък отслабва, но и да не забравяме, че той има присъда от 10 години затвор, издадена от съда на ООН за военни престъпления по време на войните в Югославия.“

Президентският пост

“В Сърбия той е важен, въпреки че по конституция е по-скоро представителен. Президентът има правомощия да представлява страната в чужбина и да командва армията, но въпреки това, откакто Вучич е президент, властта реално е концентрирана в неговите ръце.

Най-голямата интрига е дали ще се стигне до втори тур, според агенциите, по-скоро няма, а Вучич ще спечели отново тези избори.

Почти сигурно е, че той ще спечели изборите още на първия кръг, такива данни дават поне социологическите агенции, но иначе има осем кандидата за поста.

Основният му съперник е бившият началник на генерални щаб на сръбската армия – Здравко Понош, има и един нов кандидат, преподавател в Биологичния факултет на университета в Белград – Биляна Стойкович, зад която застава коалицията “Трябва“.

Тази коалиция е нова, тя обединява лявоцентристи  и екоактивисти, които през последните месеци организираха мащабни протести с искане за по-чист въздух и главно за спирането на изкопаването на литий на компанията Rio Tinto.

Интересното тук е, че той е и президент, и председател на управляващата партия.


“Обединени за победата на Сърбия“ и Сръбската прогресивна партия

“И там резултатите показват убедително надмощие на Сръбската прогресивна партия. Ако се върнем към съставянето на миналия парламент, то беше през юни 2020 г. в условията на пандемия. Опозицията отказа да участва в тези избори. На практика се получи парламент без опозиция.

Този път опозицията реши да участва, от друга страна, сега изборната обстановка съвпада с войната в Украйна и със Световната енергийна криза.

Доброто е, че опозицията все пак ще участва и парламентът, макар и да се оправдаят прогнозите, че ще бъде доминиран от Сръбската прогресивна партия, все пак този път ще има и някаква опозиция.

Още след миналите избори Вучич беше казал, че следващите ще са само година и половина по-късно, а не след четири години, както е по конституция. Тъй като в условията на пандемия, новият парламент трябва да реши само основни задачи и след това да има нови избори.

Шансовете на опозицията са свързани с избирателната активност и при висока мобилизация на избирателите, имат шанс да получат по-висок процент.

Частичните местни избори

“Там има една интрига, един ход на Вучич специално за Белград. Миналата година той приобщи партията СПАС на Александър Шапич. Това е един кмет на Нови Белград, който успя да победи Сръбската прогресивна партия на предишни избори.

Самият Вучич три пъти през годините се е кандидатирал за кмет на Белград, но неуспешна, а Шапич се радваше на доста голяма популярност и беше избран убедително за кмет на Нови Белград.

За да се справи с това, Вучич предложи на Шапич неговата партия да се влее в Сръбската прогресивна партия, което стана факт от миналата година, а самият Шапич вече е зам.-председател на Сръбската прогресивна партия.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Семейно радио" с морски поздрав от Двореца навръх Илинден

С директно излъчване от Държавен културен институт Културен център "Двореца" в Балчик продължава българското турне на "Семейно радио" с изнесено студио от градове и села. В търсене на семейния дух и родовата памет в ежедневието и празничните мигове навръх Илинден ви срещаме с: директорката на най-посещавания туристически обект в България и домакин на..

публикувано на 20.07.24 в 15:40

Илиян Василев: Пеевски предлага Атлантизъм с висока степен на корупция

"Битката за бъдещето" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Илиян Василев, бивш дипломат, създател и водещ на предаването "Алтернативата" Чие бъдеще "Очевидно за бъдещето на децата ни, на внуците ни, а през това бъдеще, битката е за Европа и света. Всеки се бори за своята версия. Моделът, по който бяхме управлявани до този..

публикувано на 20.07.24 в 08:25

Росена Добрева: За толерантността и спасяването на българските евреи

16-годишната  Росена Добрева  от Средно училище "П. Яворов" Стралджа спечели  Международния филмов и литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" . Конкурсът се организира от Центъра за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ. За човечността, толерантността и героизма на българите в спасяването на..

публикувано на 20.07.24 в 10:30
Рисунка на Дейв-Стивън Ерон

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж – разговор в "Нашият ден" с Ан-Мишел (14 г.), Дейв-Стивън(11 г.) и тяхната майка Пламена Ерон . Пламена е българка, която заминава за Париж, заради френския език, и остава там, защото създава семейство. Ан-Мишел свири на пиано от 5-годишна, а от миналата година свири на орган в..

публикувано на 19.07.24 в 12:57

Да изпратиш писмо до непознат

Всички, които се занимават професионално или като доброволци с хора в нужда, се натъкват на един неизменен факт – че наред с конкретните материални  потребности,  почти наравно с тях, а понякога и в по-голяма степен, изпъква необходимостта на човека да бъде познат, признат и обикнат. Забелязала го е и Катя Кутянова , доброволец и организатор на..

публикувано на 19.07.24 в 11:52