Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриват нов медицински център за долекуване на постковидни състояния

Антония Първанова
Снимка: БГНЕС

През тази седмица в София се открива нов център за Регенеративна медицина и дълголетие.

Той е специализиран за възстановяване на здравето след прекаран Covid, за долекуване на постковидни състояния и хронични заболявания, сред които сърдечносъдови заболявания, белодробни, диабет и други.

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Антония Първанова, основател и управител на центъра:

“Много сериозно впечатление в началото на пандемията ми направи отсъствието на долекуването на пациенти, преболедували Covid.

Месеци наред, някои от тях повече от година, година и половина, имат проблеми със слуха, с обонянието и със сърдечно-съдовата система, с белия дроб, с бъбреците, с черния дроб, с паметта, с общото си състояние. Отключват се заболявания, които пациентите не са предполагали, че имат или са неглижирал.

Липсва точно процесът на долекуване, който да помогне на човек да се стабилизира и да обърне внимание на своите заболявания, които да бъдат вкарани в състояние на сравнително добър баланс и да му дадат напред качество на живот.

Тръгвайки от състоянията след прекаран Covid, постепенно започнахме да разглеждаме други здравословни проблеми. Същата беше ситуацията при хората, които страдат от диабет, с тези, които имат проблеми с щитовидната жлеза, тези, които имат сърдечно-съдови заболявания.

Лечението при тези заболявания е сведено да изписването веднъж на месец на едни лекарства, но тъй като дълго се налага тези хора да пият лекарства, понякога през целия си живот, от момента на установяване на установяване на заболяването има поредица от усложнения.

Например състоянията с някакви увреждания на опорно-двигателния апарат, хората, които са прекарали травма или са били оперирани по някаква причина, долекуването страда.

При хората със затлъстяване, при които има и стигма, но при голяма част от тях имаме и метаболитен синдром. Те често имат усложнения, свързани със сърдечно-съдовата система и с ендокринни заболявания. Това е голяма ниша за помощ на тези пациенти. Не е само в мотивацията да гладуват, а има и апаратура, с която може да се работи с тях.“

Клинични пътеки след Covid

“Специално Здравната каса у нас заплаща много малък брой дни - от 5 до 10.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47