Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да бъдеш единствената- олимпийската легенда Ваня Гешева

Мартина Кръстева и Ваня Гешева
Снимка: БНР

Наричат я единствената, защото е единствената българката спечелила три медала от една и съща олимпиада. Състезателката по кану- каяк Ваня Гешева, която грабва злато, сребро и бронз на олимпийските игри в Сеул през 1988 година, гостува в „Нашият ден“, за да разкаже за уроците, на които спортът я е научил.

Ваня Гешева е възпитаник на спортното училище „Васил Левски“ в град Пловдив. Първият си медал печели едва на 17-годишна възраст. Печели го на Световното първенство през 1977-ма в категория "двойка каяк", а през 1980 г. става вицешампион от летните олимпийски игри в Москва. 

„Нормално е спортът да се променя. Но той като идея си остава същият. Въпросът е, че отношението към спорта се променя. Тогава спортът беше държавна политика. Създаваха се изключително много спортни бази, на които да има много деца, разчиташе се повече на масовостта. Но за мен е много важно детето да бъде насочено първо в семейството. Спортът е една инвестиция в здравето и в бъдещето на децата.“ Така Ваня Гешева разсъждава за промените, които настъпват у нас от времето, в което тя е завоювала своите титли до днес и допълва:

„Аз не обичам да сравнявам какво е било и какво е сега. Защото нещата са много различни. Даже и сега има много развити икономически държави, които имат много по-малко шампиони от нас. Хората, които работят в спорта, са изключително отдадени на него, те искат да работят, а държавата трябва да се грижи да има деца и условия за развитие. По този начин ще имаме повече шампиони.“

Повече за върховия момент в кариерата си, олимпиадата в Сеул, разказва спортната легенда Ваня Гешева, както и за своите неуспехи и обрати в живота след нея.

Чуйте разговора, излъчен на 6 април, в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист. Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на..

публикувано на 12.07.24 в 10:44

Как да изберем летни занимания за децата си

Въпросът не се изчерпва с финансовите възможности на семейството. Важно е да помислим какво е липсвало на децата през учебната година, но е необходимо за цялостното им развитие. Ако волю-неволю дълги месеци сме били под натиска на образователната система за академични постижения с цената на часове, прекарани в затворени помещения, в седнало..

публикувано на 12.07.24 в 07:55