Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за проф. Мирослава Кортенска

Мирослава Кортенска
Снимка: личен архив

На 13 април 2021 г. ни напусна проф. Мирослава Кортенска. Навършва се точно година от нейната кончина.

Мирослава Стефанова Кортенска е българска театрална критичка, културоложка и медийна експертка. Била е преподавател в катедра „Кино, телевизия и театър“ в Югозападния университет в Благоевград и изследовател на културните процеси на XX век.

За личността на проф. Кортенска разказва в “Нашият ден“ нейната дъщеря Веселина Господинова, която е и дъщеря и на големия български актьор Кирил Господинов:

“Майка ми почина на 13 април миналата година по време на пандемията, затова ритуалът по погребението беше много труден и единствената свободна дата беше 18 април, датата, на която баща ми си отиде.

Смъртта е част от живота, но аз имам привилегия пред другите хора, че винаги, когато ми стане мъчно или искам да бъда по-близо до майка ми, си отварям нейна книга. Мога да гледам и нейните документални филми, посветени на творци от съвременния български театър.

Винаги се докосвам до това наследство, то е живо и още диша, защото майка ми си отиде в една възраст, която беше активна и работеше, твореше до края.

Подарих нейния архив на нейните студенти и преподаватели. Сближих се много с хората, които описаха целия архив на майката ми от университетската библиотека на Югозападния университет в Благоевград.

Направихме един сакрален ритуал, идвайки те от Благоевград с един голям бус, да вземат всички книги, настолни на майка ми, върху които тя работеше.  Това бяха Яворов, литературният кръг Мисъл“, Любен Гройс, съвременни български творци, нейните уникални пиперливи коментари. За мен те са едни феи, феите от библиотеката в Благоевград събраха всичко това.

Разделих се с архива на майка ми, но виждайки как се ползва той и къде отиде, реших, че се получи много добре с това дарението.

Може би слушателите на радиото помнят проф. Кортенска с нейните остри и смели коментари, но всичко това беше на базата на огромната ерудиция и подготвеност, която имаше тя като един многолик творец, истински интелектуалец.

Основното нещо, което ми остана като послание от тях е – да обичаш, да вярваш и да служиш на семейството и на приятелите.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Проф. Мирослава Кортенска е родена на 5 ноември 1953 г. в София в семейството на актьора Стефан Кортенски и актрисата Веса Кортенска. Завършва ВИТИЗ в София при проф. Любомир Тенев.

От 1976 до 1991 г. работи като драматург в Драматичния театър в Стара Загора и в Държавния сатиричен театър. От 1993 до 1996 г. е преподавател и заместник-декан на Магистърски факултет в Нов български университет (НБУ). Ръководител на магистърска програма „Журналистиката като четвърта власт“ на НБУ и Американския университет в Благоевград.

През 1997 г. е съветник в Комисията по култура и медии в 38-ото Народно събрание и експерт по написването на Закона за електронни медии. От 2002 до 2005 г. е член на Художествения съвет на Българската национална телевизия (БНТ).

От 2008 до 2010 г. е член на Художествения съвет на Българското национално радио (БНР), програма „Христо Ботев“. След това от 2009 до 2011 г. е автор и водещ на предаването „Врата към Европа“ по БНР, програма „Христо Ботев“. Предаването получава две награди от Комитета по образование на Европейската комисия през 2009 и 2010 г.

Автор е на множество коментари, статии и анализи по болезнени въпроси на българския преход в електронните и печатни медии на България.

През 2011 и 2012 г. е член на изпълнителния съвет на Фонд „Научни изследвания“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20