На 13 април 2021 г. ни напусна проф. Мирослава Кортенска. Навършва се точно година от нейната кончина.
Мирослава Стефанова Кортенска е българска театрална критичка, културоложка и медийна експертка. Била е преподавател в катедра „Кино, телевизия и театър“ в Югозападния университет в Благоевград и изследовател на културните процеси на XX век.
За личността на проф. Кортенска разказва в “Нашият ден“ нейната дъщеря Веселина Господинова, която е и дъщеря и на големия български актьор Кирил Господинов:
“Майка ми почина на 13 април миналата година по време на пандемията, затова ритуалът по погребението беше много труден и единствената свободна дата беше 18 април, датата, на която баща ми си отиде.
Смъртта е част от живота, но аз имам привилегия пред другите хора, че винаги, когато ми стане мъчно или искам да бъда по-близо до майка ми, си отварям нейна книга. Мога да гледам и нейните документални филми, посветени на творци от съвременния български театър.
Винаги се докосвам до това наследство, то е живо и още диша, защото майка ми си отиде в една възраст, която беше активна и работеше, твореше до края.
Подарих нейния архив на нейните студенти и преподаватели. Сближих се много с хората, които описаха целия архив на майката ми от университетската библиотека на Югозападния университет в Благоевград.
Направихме един сакрален ритуал, идвайки те от Благоевград с един голям бус, да вземат всички книги, настолни на майка ми, върху които тя работеше. Това бяха Яворов, литературният кръг „Мисъл“, Любен Гройс, съвременни български творци, нейните уникални пиперливи коментари. За мен те са едни феи, феите от библиотеката в Благоевград събраха всичко това.
Разделих се с архива на майка ми, но виждайки как се ползва той и къде отиде, реших, че се получи много добре с това дарението.
Може би слушателите на радиото помнят проф. Кортенска с нейните остри и смели коментари, но всичко това беше на базата на огромната ерудиция и подготвеност, която имаше тя като един многолик творец, истински интелектуалец.
Основното нещо, което ми остана като послание от тях е – да обичаш, да вярваш и да служиш на семейството и на приятелите.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Проф. Мирослава Кортенска е родена на 5 ноември 1953 г. в София в семейството на актьора Стефан Кортенски и актрисата Веса Кортенска. Завършва ВИТИЗ в София при проф. Любомир Тенев.
От 1976 до 1991 г. работи като драматург в Драматичния театър в Стара Загора и в Държавния сатиричен театър. От 1993 до 1996 г. е преподавател и заместник-декан на Магистърски факултет в Нов български университет (НБУ). Ръководител на магистърска програма „Журналистиката като четвърта власт“ на НБУ и Американския университет в Благоевград.
През 1997 г. е съветник в Комисията по култура и медии в 38-ото Народно събрание и експерт по написването на Закона за електронни медии. От 2002 до 2005 г. е член на Художествения съвет на Българската национална телевизия (БНТ).
От 2008 до 2010 г. е член на Художествения съвет на Българското национално радио (БНР), програма „Христо Ботев“. След това от 2009 до 2011 г. е автор и водещ на предаването „Врата към Европа“ по БНР, програма „Христо Ботев“. Предаването получава две награди от Комитета по образование на Европейската комисия през 2009 и 2010 г.
Автор е на множество коментари, статии и анализи по болезнени въпроси на българския преход в електронните и печатни медии на България.
През 2011 и 2012 г. е член на изпълнителния съвет на Фонд „Научни изследвания“.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg