Какво се случва с децата и екраните? Колко време прекарват и какви са навиците, които има в семействата?
Темата коментира в “Нашият ден“ Детелина Стаменова, психотерапевт:
“Ролята на родителите в дигиталното образование на децата е важно занимание, което е полезно и забавно, но и отговорно. Децата са заобиколени от технологии и нови медии. Всяко дете има невероятен усет да открива нови, непознати територии, с което пред него се откриват необятни възможности, но съществуват и огромен брой рискове. Детският пръст, който се движи по таблета и по този начин, всяко дете научава нещо ново посредством гледането, слушането и движението на тялото.
Огромното предизвикателство произтича от факта, че съвременните деца се изграждат като личности в един динамичен, но и много различен свят от този на своите родители. В момента те живеят в цифровата епоха и са граждани на цифровото общество в момента, в който задвижван със своя пръст дигиталното устройство и влязат в мрежата. Това се случва в ранна детска възраст, паралелно с развитието на техните комуникативни умения.
Това, което се случва през последните 20 години с навлизането на технологиите e, че ние още не сме овладели тънкото изкуство на това да преценяваме кога те започват от наш помощник да се превръщат в наш враг, посочва Детелина Стаменова.
Къде са добрите родителски практики?
Всеки родител има достатъчно компетенции и способности да помага на децата си да учат. Други имат своите безпокойства и колебания и това е напълно естествено. Нещото, от което всички имаме нужда, е да "измерим" първо собствените си умения и подходи, а след това и тези на децата".
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Темата коментира в "Нашият ден" Боряна Мургина, логопед:
Дигиталното време, което децата прекарват през екраните, осезаемо води до нарушения. През последните години се наблюдава увеличаване на броя на децата с аутистични нарушения.
Всеки един родител, трябва да наблюдава децата си, без да не пренебрегва малките сигнали в поведението и държанието му, които биха показали, че развитието му не е в правилната посока.
Препоръчва…
Децата да не използват никакви дигитални устройства до тригодишна възраст, защото това отнема много време. Децата не са в състояние да поемат големия обем цветност, която виждат на екраните.
Все по-често сме свидетели на практиката, деца да бъдат хранени единствено, ако гледат нещо от телефона или таблета. Не бива да се пропуска и фактът, че деца, които нямат затвърден български език се губят в изобилието от чуждоезикови детски книжки и анимационни филми, тъй като липсва достатъчно продукция на родния ни език.
Повече в звуковия файл:
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg