Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергьовден – празник и на българските етнографи

Снимка: БГНЕС

Когато говорим за Гергьовден, всички си мислим за Деня на храбростта на българската армия, но малко хора знаят, че Гергьовден е празник и на българските етнографи.

Защо етнографите са избрали точно този ден за свой празник, обяснява в “Нашият ден“ Иглика Мишкова от Националния етнографски музей при БАН:

“Етнографите са избрали точно този ден заради самата символика на празника. Това по никакъв начин не е свързано със самия Св. Георги, като начин на възприемането му като светец – войн. Самият ден по-скоро се свързва с народните обреди, тъй като етнографите или днешните етнолози, които някога са извършвали преди всичко описания на различните обредни практики, по-късно правят и множество анализи и разширяват погледа към митологичното мислене на българите.

През 80-те години етнографите са започнали да организират специални срещи, които винаги са се провеждали в “Етъра“. На една от тези срещи се взима решение за обявяване на 6 май за празник на всички, които се занимават с етнография в България.“

“Обяснението на това от по-възрастните хора в гилдията е, че етнографите, които познават традиционната култура, няма как да изберат някой незначителен празник, а напротив, избират един от най-големите – Гергьовден. Причината за това е, че в нашата традиционна култура самият Гергьовден стои дори по-високо от Великден.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Master The Failure, или провалът като стъпало към успеха

Провалът като стъпало към успеха разглежда и третото издание на Master The Failure, което предстои на 16 юли . За грешките, уроците и самоусъвършенстването – разговор в "Нашият ден" с Анна Грозданова , организатор на събитието. Грозданова завършва специалност "Хотелиерство и туризъм" в Кипър, след което разработва успешни заведения в София и..

публикувано на 15.07.24 в 10:50

Мальовица посреща първото издание на Националния туристически фестивал

От 19 до 21 юли ще се състои първото издание на Националния туристически фестивал в курортния комплекс "Мальовица", на Меча поляна. В трите фестивални дни в подножието на връх Мальовица ще се съберат туристически дружества от цялата страна, почитатели на активния начин на живот и носители на златни значки от националното движение "Опознай..

публикувано на 15.07.24 в 09:34

Как да се храним в жегите?

В първия ден от народните горещници в "Нашият ден" слушаме съветите на диетолога проф. Теодора Ханджиева-Дърленска за това как да се храним и какво да пием в жегите. Горещото време е голямо предизвикателство за човешкия организъм, а най-уязвими са възрастните хора и малките деца, пояснява проф. Ханджиева-Дърленска. Съветът на..

публикувано на 15.07.24 в 09:10

Велизар Шаламанов: Какво означава да зачеркнеш един народ

Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия , ще..

публикувано на 15.07.24 в 08:50
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01