Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дискусионен клуб Terra Култура и Центърът за върхови постижения "Наследство" БГ представят:

Храненето на древните променя историята

Ели Филипова – докторант в Института за балканистика с Център по тракология "Проф. Александър Фол“ при БАН

Доколко диетите и хранителните табута в Древна Тракия променят представите ни за живота на предците по днешните български земи? Какво ни дават данните за Римската войнишка диета и как са се хранили древните?

Според Ели Филипова, докторант в Института за балканистика с Център по тракология "Проф. Александър Фол“ при БАН, сензационните и моментни разкрития в изследванията на храненето на древните говорят за локален подход и не оформят цялостната картина. Дори животът в Римската империя може да се окаже противоречив и непознат при обобщение на данните за древната диета.

проф. Диляна Ботева и Ели Филипова (от ляво надясно)

По отношение на траките, в историческите сведения се говори предимно за вегетарианска диета, но това не пречи да продължат изследванията на находки на животински кости с термична обработка. Друг любопитен факт е, че според писмени сведения лъвът е част от фауната по днешните български земи до I век от новата ера и траките го почитат като символ на царската власт. С какво това ги отделя като отношение и социална структура от съседите им – чуйте още в звуковия файл.

Снимки – Ани Петрова

Във ФБ страницата на програма "Христо Ботев" можете да видите цялата дискусия


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо храмът на Кибела в Балчик все още се бори за преместване и подобаващо експониране?

Повече от 16 години след откриването на храма на богинята Кибела в Балчик той продължава да стои нереставриран и неекспониран по най-добрия начин за посетителите. Сензационната археологическа находка бе открита случайно през 2007 година при изкопни дейности в частен имот. Радостина Енчева, директор на Историческия музей в Балчик , се включи   в..

обновено на 22.07.24 в 13:49
Радостина Енчева, Мария Мира Христова и Поликсения Петрова (от ляво надясно)

Елате в Балчик, за да се влюбите в Белия град

Белият град е територията на "Terra Култура" в това издание на предаването. В един разговор за историята, древността, туристическите маршрути и образователните програми в Балчик и региона участват Радостина Енчева , директор на Историческия музей, и с Поликсения Петрова – негов уредник. "Ако искаме да променяме настоящето и бъдещето, хората,..

публикувано на 22.07.24 в 12:18
Група ''ЕврАзия''

Богатство, древност и съвременна енергия в българската народна музика

Богатство и древност в българската народна музика със съвременна енергия, вплетена в елементи от джаз и рок от Балканите и Близкия изток. На територията на "Terra Култура" музикантите от група "ЕврАзия" разказват за своята спонтанна, автентична и вдъхновена среща в света на етно музиката. Омайват ни и с изпълнения на живо. Всеки от тях е..

публикувано на 15.07.24 в 12:27

Защо автентичността в риск е риск за идентичността?

Опазването на културното и историческото наследство на България, като част от световното и европейско богатство, застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и..

обновено на 30.05.22 в 12:31

Автентичност в риск – бутафория или наследство?

Опазването на културното и историческото наследство на България като част от световното и европейско богатство застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и иновациите за..

публикувано на 26.05.22 в 15:42