Каква информация за период от 6 хилядолетия дава уникалният за България обект селищна могила "Юнаците", недалеч от Пазарджик? Какви са постиженията на екипа от Университета по архитектура, строителство и геодезия – УАСГ, по консервацията на един от редките обекти от праисторията на България?
"По време на работата ни се сблъскахме с необходимостта от преосмисляна на концепцията за автентичност", казва гл. ас. д-р архитект Доника Георгиева от УАСГ. Важен е въпросът и за обратимостта на намесата заради нейната непостижимост в чиста идеалистична форма, категорична е тя.
Опазването на подобни обекти в съвременните условия изисква творчески процес, като иновациите, родили се по време на работата на екипа от УАСГ в селищна могила "Юнаците", сред които: "милиметрова хартия на археологическите разрези" или надхитряването на конвенционалните очаквания за гравитация.
УАСГ е първото висше учебно заведение в България, което от септември 2022 година стартира магистърска програма "Опазване на културното наследство", насочена към архитекти и инженери. В екип те търсят креативни решения за опазване на недвижимото културно наследство на България и света – чуйте още в звуковия файл.
Във ФБ страницата на програма "Христо Ботев" можете да видите цялата дискусия
Опазването на културното и историческото наследство на България, като част от световното и европейско богатство, застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и..
Опазването на културното и историческото наследство на България като част от световното и европейско богатство застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и иновациите за..
В навечерието на 24 май сме на граничната бразда между наука и политика. Успяват ли учените да ни преведат през митовете и истината за буквите и светите братя Кирил и Методий? Къде и как се почита делото им и губи ли България в превода на историята? Ще проговорят ли архивите и какво искат или не искат да знаят младите? Мощи на Светите..
В навечерието на 24 май сме на граничната бразда между наука и политика. Успяват ли учените да ни преведат през митовете и истината за буквите и светите братя Кирил и Методий? Къде и как се почита делото им и губи ли България в превода на история? Ще проговорят ли архивите и какво искат или не искат да знаят младите? Това са само част от..
Българските музеи се спасяват сами? Какви са необходимите законодателни промени във връзка с дигитализацията на културно наследство? Кой се страхува от виртуален музей и доколко той е в конфликт с реалния? Това са част от темите във втората от поредицата майски дискусии в ефира на програма "Христо Ботев". Музеите се спасяват сами –..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg