Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

17 май – Ден на българския спорт

Национален отбор на България по спортна аеробика
Снимка: Съюз по аеробика

Днешната дата 17 май е обявена за Ден на българския спорт. На 17 май 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария. Тяхната мисия е да положат основите на спорта в страната ни след Освобождението. Най-известни са Шарл Шампо и Луи Айер.

Ежегодно на празника се организират различни спортни мероприятия из цялата страна. Денят е признание за огромните усилия на стотици български спортисти, треньори и деятели в областта на спорта, прославяли името на България.

Един от родните отбори, който видимо се отличи през последните години, е този по спортна аеробика. Тази година Националният отбор на България спечели 7 медала (4 златни, 1 сребърен и 2 бронзови) на международния турнир по спортна аеробика, който се проведе в румънската столица Букурещ. В надпреварата участваха над 300 състезатели от пет държави – България, Словакия, Турция, Украйна и Румъния.

“През последните години спортната ни аеробика се изкачи на върха в световен мащаб. Имаме доста дълга история. Съюзът по аеробика, който администрира този спорт в България, е създаден преди 31 години. Нашата федерация просперира в годините.

Миналата година беше апогей в нашите класирания, тъй като успяхме да завоюваме световни и европейски медали. Националният ни отбор завоюва четири златни медала на европейското първенство, което е безпрецедентно до този момент, за което ние получихме и официално писмо от председателя на Европейската и на световната федерация по гимнастика.

Тази година започнахме отново с много постижения в международни турнири. Само след три седмици ни предстои световното първенство в Португалия. През юли ще участваме и на световните игри в САЩ. Горди сме с всичко, постигнато до момента, което е резултат на много труд и постоянство в работата през годините“, казва в “Нашият ден“ Димитрина Къндева, председател на Съюза по аеробика България.

Децата в аеробиката

“През последните години децата, които се занимават с този спорт у нас, се увеличиха трикратно. Спортът е сравнително интересен, много деца тренират заедно, при това под музикален съпровод. Не се изискват големи финанси, за да започнеш, много е достъпно.“

Тя сподели още, че очаква на световното първенство съчетанията и композициите да бъдат изиграни без грешка.

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47