Запознаване
Родена през май. На единайсти. В София.
Веднъж на трамвайната спирка я срещна Дон Кихот.
Към обществото няма заслуги,
освен една – обича другите,
обича ги всеотдайно и без причина.
Среща се с много хора –
с още повече се е разминала.
Решава най-безнадеждния ребус -
как завинаги да остане на себе си.
Не излизат понякога буквите, водоравно или отвесно.
Пътува сама, навсякъде, често.
Работи в Комитет по изстрадване на нещата,
вярва в думите и в един тържествен любовен инфаркт.
Затворена в стаята си, слуша с дни Окуджава.
Самотна е и ще умре такава.
Словесната мелница някой ден ще я смели –
тая еднопосочна Мирела, тая разпътна Мирела.
Така, с реверанс към едно от най-ранните ѝ стихотворения от стихосбирката "Каменни криле", започна срещата в "Артефир" с Мирела Иванова – обичана българска поетеса, преводач и драматург в Народния театър "Иван Вазов". Респектиращата ѝ творческа биография включва завиден брой литературни награди и книгите: "Каменни криле","Шепоти","Самотна игра","Памет за подробности","Разглобяване на играчките","Еклектики","Бавно" (11 разказа и 11 стихотворения с илюстрации на Греди Асса), "Всички разкази са за теб", "Любовите ни" (поетична антология), "Площад България", "Високи патоси и всекидневни притчи", "Седем", "Стихотворения(с)биографии" и др.
Мирела Иванова е и сценарист на два документални филма за патриарха на българската национална литература Иван Вазов: "И мойте песни все ще се четат" (реж. Андрей Алтъпармаков) и "Великите българи: Вазов" (реж. Лъчезар Аврамов). Тя е автор и на документалния филм "Град от думи"– разказ за уникалния литературен проект "Едно немско пътуване към Пловдив". Съсценарист е на игралния филм "Аз съм ти", (реж. Петър Попзлатев, с номинация за най-добър сценарий на СБФД за 2013 г.)
Нейни стихотворения, разкази и есета са печатани на страниците на някои от най-големите европейски вестници и литературни списания и са превеждани на всички големи европейски езици.
Мирела Иванова, драматург на Народния театър "Иван Вазов" от 2016 година насам, остава вярна на поезията, макар, че пише и пиеси. Много успешна се оказа нейната "Бележките под линия", постановка на Катя Петрова. Спектакълът ще се играе на сцена "Методи Андонов" в Народния театър на 29 май т.г. за 20ти път.
Между житейския и творческия си юбилей, Мирела Иванова сподели в студиото на "Артефир" размисли за тържеството на духа и буквите, и за българския език, който навсякъде би могъл да ни бъде родина.
Димитрина Кюркчиева разговаря с нея в звуковия файл.
В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg