Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли са украинските деца за нашата образователна система?

Варна - в детския център за украински деца “Усмивки за Украйна”.
Снимка: БГНЕС

През новата учебна година няма да има проблем с интеграцията на украинските деца в българските училища, каза по-рано министърът на образованието Николай Денков.

Към момента в образователната система има 523 украински деца. Системата може да поеме между 20 и 40 хиляди. Условието – ваксиниране по българския имунизационен календар. Огромна част от украинските деца завършват учебната година онлайн и по украинската програма.

“Образователната система може би е единствената, която имаше подготовката за работа с деца-бежанци, още от преди украинската криза. Още с предишната криза, по време на войната в Сирия, се изгради една система. Приеха се необходимите нормативни документи, за да има процедура за достъп на децата до българските училища“, казва в “Нашият ден“ Ива Парцалева от Върховния комисариат на ООН за бежанците и пояснява:

“От 2017 г., когато се прие конкретната наредба, съвместно с МОН работим по обучаването на учители и тяхната подготовка за работа с тази целева група. Министерството на образованието беше положило предварително усилия, за да може да не бъде напълно изненадано от тази нова вълна от бежанци.“

Тя посочи още, че децата на украинските бежанци масово продължиха да учат онлайн в Украйна през годината:

“Държавата там доста бързо успя да се организира и да предостави в почти всички райони такава възможност за своите ученици. Затова през учебната година, която мина, имаме сравнително малък процент деца, записани в училище у нас.“

Имаме 1311 заявления, подадени от граждани на Украйна за записване на деца в детски градини и училища. 82 деца по данни на МОН са започнали да посещават детски градини и 439 – училище, което е много нисък процент на фона на тези над 35 000 деца, които са в България.

Според нея продължаването на онлайн обучението не е най-добрият подход и е добре в Министерството на образованието да се мисли как тези деца да бъдат информирани по процедурата за записване в българските училища.

“Най-голямата слабост на системата до момента е, че децата бежанци влизат в определен клас и започват да учат редом с останалите. Нашата система не предвижда подготвителни класове и групи“, посочва още Парцалева.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20