Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искрен Иванов: Френското предложение е най-доброто решение за България

Снимка: БГНЕС

На срещата в Брюксел вчера премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски отхвърли предложението на френското председателство за начало на преговорите на Скопие с Европейския съюз и постави на Европейския съюз 5 условия това да се промени.

Премиерът Петков изрази днес в Брюксел надежда Народното събрание да гласува възможно най-бързо приетото от Комисията по външна политика:

"Надявам се, че парламентът ще направи широко обсъждане максимално бързо, но това зависи от тях! Когато човек отстоява българската позиция, се вижда, че има и респект от европейските партньори", заяви Петков, който участва в срещата на върха на лидерите от Европейския съюз и Западните Балкани.

“Няма перспективи тази безрезултатност скоро да се разреши, освен ако натискът върху България не се засили. Аз поне съм песимист. За мен т.нар. "френско предложение" е най-добрата опция за нас, защото то силно облагодетелства България и нашите интереси“, казва в “Нашият ден“ политологът д-р Искрен Иванов.

“Предложението има само един пункт, който ощетява България, това е въпросът за македонския език, който Европа няма как да не зачеркне, защото знаете, че всички официални езици на ЕС се нареждат и по сайтовете на Съюза, и във виртуалното пространство.“

Рама (вляво), Ковачевски (в центъра) и Вучич на пресконференцията в Брюксел - 23 юни 2022 г.

Топката е в полето на РСМ

“Не мисля, че разрешаването на спора минава през София. Виждаме, че в България започва да се формира вътрешно-политически консенсус, включително между партии, които имат коренно различни гледни точки за това как трябва да поеме от тук нататък страната. В момента те са на едно мнение, че Френското предложение е възможно най-добрият вариант за България.

Проблемът е в Република Северна Македония, която отказва да диалогизира и систематично насърчава едни практики – поругаване на културни ценности, палежите на българския културен институт и други“, посочва още Иванов.

Албания

“Еди Рама трябва да си спомни, че когато Албания и РСМ кандидатстваха за членство в НАТО, всички страни-членки на НАТО ги подкрепиха.

Това, че много държави от ЕС подкрепят Северна Македония, не означава, че ние не можем да си защитим интереса. Топката е в полето на РСМ“, посочва още Искрен Иванов.

Съветът на ЕС одобри Украйна и Молдова да получат членство в ЕС

“Това е една крачка напред в интегрирането на двете страни. Нещо, което отдавна трябваше да се случи, защото винаги съм казвал, че съм оптимист за членството на Украйна и на Молдова в ЕС, но съм песимист по отношение на тяхното членство в НАТО.

Политиката за разширяване на ЕС се движи в рационални граници. Нещата могат да станат различни, когато дойде време да се преговаря за Грузия. Тъй като тя е важна стратегическа точка за Русия, почти колкото Украйна“, заяви Иванов.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17