Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Вдъхновяващата Наталия Цекова – първата ромка, завършила НАТФИЗ

Наталия Цекова
Снимка: личен архив

Наталия Цекова е първата ромка, завършила НАТФИЗ. Има две дипломи. Завършила е специалност “актьорско майсторство“ за драматичен театър в класа на проф. Здравко Митков, а след това магистратура “Публична реч“, отново там. Има няколко моноспектакъла в тандем със Здрава Каменова, последният е “Вкусът на живота“. Снима се активно в кино- и телевизионни продукции, сред тях са сериалът “Откраднат живот“, филмът “Големият френски обир“ и късометражната продукция “Майка“.

Наталия Цекова в сцена от спектакъла „Цигански колела“

Наталия Цекова е главен герой в “Нашият ден“

“Усещам се успяла в някакъв смисъл – не толкова, колкото би ми се искало. Фактът е, че се справям и работя това, за което съм учила, мисля, че е успех. Имам колеги, които не са стъпвали на театрална сцена, – казва Цекова и допълва –

В четвърти клас окончателно реших да стана актриса. Знаех, че искам да правя това и го постигнах. Аз не вървя с табела “Аз съм ромка“, когато започне процесът на работа и кажа нещо за себе си, няма как да не кажа този факт от моя живот. Случвало се е да премълчавам произхода си, защото виждам негативи реакции на хора, които веднага ме слагат в клишето или в представата на това какво е да си ром в България, но никога не съм го криела.“

Наталия ЦековаПроекти

“В момента работя върху едни проект, ангажиран с ранните бракове в ромската общност. С мои колеги правим плейбек театър пред тези деца. Не искам да бъда учител, достатъчно е да бъда пример за децата по някакъв начин. Не искам да вкарвам в главите им мисълта за това какво трябва или не трябва да бъдат. Колкото повече изкуство влиза в училището, толкова по-добре.“

“Вкусът на живота“

“Новият моноспектакъл “Вкусът на живота“ се приема страхотно от публиката. Той започва с една кулинарна книга с ромски ястия от Сливенския край. Но в този моноспектакъл не става въпрос само за храна, но и за истории и човещина, за любов и взаимоотношения.

Много ме вдъхновява това да правя нещо за децата около мен и не става въпрос само за ромските деца, защото съм работила не само с ромски деца. Важно е да даваме нещо на децата си, да ги вкарваме в светове, които да карат децата да преоткриват света по различен начин, не само през телефона или скъпите вещи, които могат да притежават. Малките неща са изключително важни в живота ни“, разказва още тя.

Предстои турне из България със спектакъла “Вкусът на живота“. На 6 юли той ще бъде във Варна, на 8 юли – в Бургас, а на 9-и – в Царево.

Тя разказа още, че през следващия сезон трябва да се стартира един много сериозен театрален проект, отново свързан с ромската тема:

“Проектът е за жени - ромки, които много активно са помагали по време на Холокоста. Проф. Христо Кючуков намери историите на три ромки, за които е доказано, че са помагали на много деца и на много жени, които са били изпращани към лагерите на смъртта.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки – личен архив, БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Дуванлии – селото на тракийските могили

Дуванлии е село в Горнотракийската низина и в него живеят 565 души. То се намира в община Калояново и е на 24 километра от областния град Пловдив. Край селото е открит един от най-важните тракийски некрополи. Той се състои от над 50 могили – от V век пр. Хр. до Римската епоха. Изследван е през 1926-1929 година под ръководството на професор Богдан Филов...

публикувано на 03.08.24 в 08:45

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Отбелязваме 121 години от Илинденско-Преображенското въстание

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк, заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна и Илко. На днешния ден..

обновено на 02.08.24 в 09:33

Театър "Феникс", където различията изчезват

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Пламена Янкова , ръководител на театрална формация "Феникс". Тя разказа за прераждането на формацията и за това как младежи с и без увреждания преодоляват границите помежду си чрез театралното изкуство. Изкуство срещу дискриминацията на хора с умствени затруднения Деца със СОП, или как да..

обновено на 01.08.24 в 11:12

Любовта в действие: Спомен за отец Димитър Вукадинов

Днес често говорим за любовта – споделяме крилати фрази в социалното пространство за това как тя е в основата на всичко, как ще ни спаси, укоряваме се един друг за липсата ѝ, четем истории, в които тя е главната героиня. Но има хора, които проповядват любов не с думите си, а с поведението си. Един такъв човек е бил обичаният столичен свещеник..

публикувано на 01.08.24 в 09:56