Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Убедена съм, че всеки има талант

Здравка Евтимова: Всеки човек е не само разказ, той е загадка, мистерия

Мъчителното време е шанс за политиците, които ще останат в историята

| обновено на 08.09.22 в 10:44
Здравка Евтимова
Снимка: БГНЕС

 Здравка Евтимова е един от най-известните и обичани съвременни български писатели. През 2015 г. разказът на Здравка Евтимова „Кръв от къртица“ е включен в учебниците по английски език за гимназиалния курс в Дания. От 1 януари 2019 г. същият разказ е включен в антология от препоръчани разкази за обучение по литература в прогимназиите на САЩ

Тя е един от българските посланици на културата в инициативата на Българското национално радио и един от хората, които правят България дълбоко уважавана страна.

“Всеки човек е не само разказ, той е загадка, една мистерия. Много ми е любопитно, когато видя човек да го поставя в някаква история, става автоматично, не го искам, просто се случва. Историите винаги минават край нас, главите ни са пълни с тях“, казва писателката Здравка Евтимова в ефира на “Нашият ден“.

Според нея в днешно време “голяма стойност има умението на хората да държат на думата си. “

Тя е и до днес живее в Перник, откъдето всеки ден пътува до София за работното си място.

“Перник е толкова близко до София, че го считаме за по-хубавото място от нея и най-хубавото място на България. Всеки едни българин вярва, че градът, в който живее, където отглежда децата си, е най-хубавото място в света. Нека думите ми са една протегната ръка на перничани към хората които не са от града, да дойдат да видят нашия град. Това е един жив, светъл град, не е всичко е блестящо в него, както навсякъде, но при нас в съзнанието и духовния строй на хората на град Перник трудността е едно стъпало и възможност към това нещата да станат по-добри“, споделя още тя. 

Човекът на духа в тревожни времена

“По-тревожната обстановка е катализатор за всички нас. Тя поставя не само на изпитание нашата издръжливост и умение да преживяваме изпитанията, но поставя на изпитание нещо много по-важно – нашата човечност. Това е онова, което запазва човечеството през всички най-тревожни години, през години на мор и войни. Имало е такива, които са се възползвали от слабостта на другите, но не те са написали историята, те са погубвали човечеството. То е запазено от онези, които са имали сетива и за болката, и за обичта на хората“, казва още Евтимова и посочва: 

“Искам да направя по-широко определението “човек на духа“ в “човек, който го е грижа за другите. “

Днешното време

“То е изпълнено с болка – войната в Украйна, хилядите бежанци и разрушените домове. Това е едно предупреждение за бъдещите страховити последици за човечеството“, предупреждава писателката и заявява:

“Мъчителното време е шанс за онези политици, които ще останат в историята на човечеството. Човечеството няма да запомни убийците.“

Добрата страна

Според нея “самото време, в което живеем ни дава възможност да открием добри страни. Добри страни можем да намерим и в един благодарен поглед, без човекът да казва някакви думи.“

Талантът

“Това е силата на човека, това е онова, което милиардите години еволюция е поверила на човечеството. Убедена съм, че всеки има талант“, казва още Евтимова.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юлияна Антонова-Мурата – български посланик на културата

Юлияна Антонова-Мурата е дипломат и писател. Тя е сред 24-мата творци, поставили България на картата на света. "Българските посланици на културата" бяха обявени в ефира на програма "Христо Ботев" и за тях гласуваха слушателите.  Юлияна е роден в София, но живее от дълги години в Япония.  Завършила е 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин..

публикувано на 16.02.23 в 10:25

Мари Врина: Преводът като убежище от разочарованието

Мари Врина е френска българистка и преводачка . Тя е български посланик на културата за 2021 година.  Кои са „Българските посланици на културата 2021" в кампанията на БНР Завършва Ecole Normale Supérieure с класически езици. Професор по българска литература във Франция в Националния институт за източни езици и цивилизации (INALCO). Тя има..

публикувано на 14.02.23 в 11:10

"Ева Квартет" – мистерията на женското камерно пеене (видео)

Квартетът има участия на множество български и световни музикални фестивали: „Tranz and Folk Fest“ – Рудолщадт, Германия; „Voice mania“ – Виена, Австрия; фестивала за етно музика в Плауен, Германия (с втора награда); международния музикален фестивал в Япония; „ Европалия “ в Брюксел, Белгия; „ Аполония “, Созопол,..

публикувано на 09.02.23 в 10:50
Жаклин Вагенщайн

Жаклин Вагенщайн: Да, културата струва пари!

Жаклин Вагенщайн е българска издателка. Тя е дъщеря на кинокритика, сценариста и издателя Раймонд Вагенщайн и внучка на сценариста, режисьора и писателя Анжел Вагенщайн. Тя е и “Български посланик на културата за 2021“ г., избрана от слушателите на БНР. “В моя случай нещата започват от семейството. Киното и литературата са заложени..

публикувано на 08.02.23 в 12:30
Теодор Ушев

За бягството от хаоса, за цифрите и божествената пропорция

Той е аниматор номер 1 в света, известен в цял свят с майсторските си анимационни проекти. Има над 200 отличия през годините, включително номинация за "Оскар". Един от Българските посланици на културата за 2021-ва година в конкурса на БНР.   В "Нашият ден“ Теодор Ушев разказва за най-новия си игрален филм "φ 1.618" .  Cюжeтът на антиутопията..

публикувано на 01.02.23 в 11:05