Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са изборните ни конституционни права?

Анелия Торошанова, д-р Орлин Колев и адв. Захари Генов (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Свидетели сме на не толкова усилена предизборна кампания, като за сметка на това се манифестират сериозни политически обещания. Какво можем да очакваме на 3 октомври 2022 г.? Какви са изборните ни конституционни права? 

Д-р Орлин Колев – преподавател по конституционно право в СУ "Свети Климент Охридски", консултант на предаването "Законът и Темида", коментира темата:

Девалвация на политическите обещания

"Предизборната кампания като че ли е осеяна с гръмки обещания, в които се говори по много сериозни теми – за смяна на Конституцията, промяна на системата на управление, съдебна реформа и т.н. струва ми се, че в рамките на предизборната кампания тези по същество много сериозни и важни за обществото и държавата теми някак си ще бъдат използвани не в онзи смисъл, в който са предвидени и предназначени."

Възможна ли е промяна на формата на управление и преминаване към президентска република чрез референдум?

"Категорично не. Разбира се, това е част от политическата риторика на една политическа партия. Въпросът за формата на държавно управление и устройство – това става единствено чрез Велико народно събрание. Народът не може да се произнася по тези въпроси чрез референдум. След като самата Конституция урежда, че формата на държавно управление може да се промени само и единствено от Великото народно събрание, то всякаква друга форма на пряка или непряка демокрация – израз на суверинитет или не – е невъзможна, т.е. не може да бъде преодоляна."

Служебен кабинет и след парламентарните избори – доближаване до президентска република?

"На практика служебното правителство следва да бъде следствие от невъзможността на Народното събрание да излъчи редовно. А служебното правителство се назначава от президента. На практика при липсата на парламент и назначавайки служебно правителство, президентът малко или много има досег до изпълнителната власт. А характерно за президентските републики е, че президентът упражнява изпълнителната власт. 

Служебното правителство може да остане същото, а може и негови членове да бъдат подменени. Основното е, че следва да им бъде подновен мандатът – да им се дадат наново пълномощия с нов акт от президента."

Каква е оценката на д-р Орлин Колев за проекта за Антикорупционен закон, подготвен от служебния министър на правосъдието Крум Зарков; за допустимостта на искането на Министерския съвет до Конституционния съд за правомощията на главния прокурор; дали ни очаква конституционна криза и от кого зависи това – чуйте пълното интервю в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам - идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември, Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24