Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надя Колчева

Защо децата не могат да развият социални и емоционални умения?

Снимка: Pixabay

На 27 септември 2022 г. в София стартира международната конференция "Социалното и емоционално развитие на децата в ранна и предучилищна възраст в Европа". Организатори са Департаментът за "Когнитивна наука и психология“ към Нов български университет и 37-а детска градина "Вълшебство“. Във форума участват психолози и учители от страната и чужбина. 

Чрез иновативен подход екипът от НБУ е разработил платформа, която свързва научното познание и образователните практики в областта на развитието на социалните практики и емоционални умения в ранна детска възраст. 

"Фокусът на международната конференция е посветен на социалните и емоционални умения при деца в ранна и предучилищна възраст. Това е тема, която през последните две десетилетия набира скорост и е на фокус не само от страна на изследователи, но и на практици, на специалисти, както и на политици. В САЩ това е държавна политика и доста усилено се въвеждат такъв тип програми“, споделя в "Нашият ден"  гл. ас. д-р Надя Колчева от департамент "Когнитивна наука и психология", НБУ. 

В допълнение от миналата година в рамките на ЕС има разработени препоръки за развитие на личностното развитие, социалното и емоционалното развитие при децата.

Темите, които са включени в дневния ред на конференцията, са насочени към технологиите подпомагат образованието на децата и в частност към ресурсите са социалното и емоционално развитие. 

Оценяването е друга голяма тема, която има огромно значение за практиците, допълва експертът. 

България има опит в развитието на социалната и емоционалната интелигентност при децата, но тази дейност се осъществява спорадично, например при желание от страна на учителя в детската градина. Съществува българска образователна програма "Играй с Фори“, която помага на децата и възрастните да се разбират с емоциите си, уточнява Колчева.

Проблемът е, че децата не могат да развият социални и емоционални умения, ако злоупотребяват с ползването на мобилен телефон, компютър или телевизор. Те се нуждаят от човешки контакт и общуване.

Цялото интервю с гл. ас. д-р Надя Колчева можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анка Костова

Небанковият финансов сектор у нас е в много напреднал етап на подготовка за еврозоната

Експерти от стратегическото и оперативно ниво на Комисията по финансов надзор (КФН) осъществиха посещение в Хърватската агенция за финансов надзор , като част от предприетите стъпки за реализиране на националния план за въвеждане на еврото в България. За опита на Хърватия в процеса на въвеждане на европейската единна валута и готовността на..

публикувано на 16.05.24 в 12:48

Раждаме ли се мениджъри, или се учим да бъдем такива?

Дали човек се ражда с дарбата да бъде ефективен мениджър, или се изгражда посредством обучение и практика? Този въпрос вълнува много мениджъри и собственици на бизнеси, търсещи начини за постигане на бърз растеж. Владислав Цветанов, доктор по икономика в катедра "Предприемачество" на УНСС и автор на новоизлязлата книга "Ръководство на ефективния..

обновено на 16.05.24 в 12:35

Карнавал на биоразнообразието в Бургас за поредна година

Пъстър карнавал на биоразнообразието е сред акцентите на "Зеления уикенд", организиран от Община Бургас в партньорство с Българска фондация Биоразнообразие. Тази петък, 17 май, за дванадесети път, центърът на Бургас ще се изпълни с медузи, риби, костенурки, птици и други същества. Посланието на карнавала е: "По-добра свързаност на хората с..

обновено на 16.05.24 в 11:53

България в еврозоната – кога?

Забавянето на пълната интеграция на България в ядрото на ЕС, каквото е еврозоната, има своята цена и тя непрекъснато се увеличава, а размерът на загубите се измерва не с милиони, а с милиарди – това заяви управителят на БНБ Димитър Радев на конференцията "България в еврозоната, кога? ". В събитието, организирано от Българската асоциация на..

публикувано на 16.05.24 в 09:33
Доц. Росен Калпачки

Доц. Росен Калпачки: Инсултите за 2023 година у нас са около 50 000

Асоциацията за инсулти "Афазия" предлага въвеждането на национален стандарт за довеждане на пациенти с инсулт до лечебно заведение. Тази инициатива е подкрепена с призив към българските политици във връзка с Европейския ден за информираност относно инсулта, отбелязан през тази седмица. В рубриката Lege Artis на предаването "Нашият ден" доц...

обновено на 16.05.24 в 09:01