Асоциацията за инсулти "Афазия" предлага въвеждането на национален стандарт за довеждане на пациенти с инсулт до лечебно заведение. Тази инициатива е подкрепена с призив към българските политици във връзка с Европейския ден за информираност относно инсулта, отбелязан през тази седмица.
В рубриката Lege Artis на предаването "Нашият ден" доц. Росен Калпачки, ръководител на най-големия център за лечение на инсулт в Столичната университетска болница "Св. Анна", сподели своето мнение по този въпрос.
Доц. Калпачки посочи, че едно от основните предизвикателства при нелекуваните инсулти е навременното постъпване на пациентите в болницата. Симптомите на инсулт често са трудни за разпознаване от самия пациент, което води до закъснение в търсенето на медицинска помощ. Той подчерта, че има критично време, в което околните хора трябва да разпознаят симптомите и да реагират адекватно.
Българските граждани, според Калпачки, са наясно с необходимостта от търсене на спешна медицинска помощ при инсулт. Проблемът възниква при довеждането на пациента до подходящ лечебен център, където може да се проведе съвременно лечение 24/7.
Съвременното лечение на инсулт в световен мащаб включва метода тромболиза. През изминалата година около 50 клиники в България са извършили поне една тромболиза годишно, като при повече от половината тази процедура е извършвана един път месечно. Той подчерта, че в региона, където има център за лечение на инсулт, пациентите трябва да бъдат насочвани приоритетно натам.
Доц. Калпачки препоръчва Спешна помощ да въведе изискване за приоритетно довеждане на пациенти с инсулт до специализираните центрове. Това би увеличило броя на навреме доведените пациенти и би позволило на медицинските екипи да работят по-ефективно и да спасяват повече човешки животи.
По неговите думи в България има около 50 000 инсулта годишно, което означава, че на всеки 10 минути някой получава инсулт. Често инсултите започват с един от трите симптома: внезапно изкривяване на лицето, внезапна промяна в говора и внезапна слабост в едната или другата ръка.
Основното предимство на тромболизата е драматичното увеличаване на броя на хората, които се възстановяват напълно след инсулт. Когато пациентът пристигне навреме и медицинският екип е опитен, лечението на инсулт в България не отстъпва на световните практики. Проблемите според доц. Калпачки възникват при късното разпознаване на симптомите и закъснялото придвижване на пациента до болницата.
Доц. Калпачки отбелязва, че следболничното лечение на пациентите с инсулт също представлява сериозен проблем. Въпреки перфектно проведеното лечение в болницата, пациентите често излизат с допълнителни нужди, които остават на грижите на техните семейства. Изкуственият интелект, който може да разпознава симптомите на инсулт, вече е наличен на отделни места и представлява допълнителна надежда за по-бързо и точно диагностициране на инсултите.
Въвеждането на национален стандарт за довеждане на пациенти с инсулт до лечебно заведение е необходима стъпка за подобряване на здравната система в България. Това предложение, подкрепено от Асоциацията за инсулти "Афазия" и медицински експерти като доц. Росен Калпачки, може да спомогне за спасяването на много човешки животи и за подобряване на качеството на лечение на инсултите в страната.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg