Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Завръща се най-големият форум за производство на плодове и зеленчуци у нас

Четвъртото издание на престижния форум ще се проведе на 11 октомври в Интер Експо Център

Това е най-големият форум в страната за производство и реализация на плодове и зеленчуци се завръща. InteliFresh 4.0 ще представи разнообразни решения в градинарството, насочени към по-голяма производствена ефективност и по-добра пазарна ориентация.

Датата е 11 октомври 2022, мястото – Интер Експо Център, София. Следвайки мотото си „От градината до щанда“, четвъртото издание на престижния бизнес форум ще срещне производители на плодове и зеленчуци с водещи търговци в страната, преработватели, както и с доказани доставчици на технологии и услуги.

Един от акцентите на форума е повишаване ефективността на стопанствата чрез въвеждане на нови сортове, технологии и средства за защита на продукцията и намаляване разходите. За ноу-хау се разчита основно на чуждестранен опит, като неразделна част от форума е и нарочна бизнес мисия от Нидерландия.Като лидер в производството, кооперирането и търговията, нидерландската страна ще има отделен панел в конферентната част на програмата, по време на която ще бъде споделен опит, иновативни технологии и цялостни решения в овощарството и оранжерийното производство. Желаещите да се свържат директно с чуждестранните компании ще имат възможност да направят това по време на отделна сесия за бизнес срещи.

“Имаме повод да бъдем оптимисти. България е прекрасна страна за развитие на земеделие. Може би с една по-рязка реформа в сектора можем да постигнем по-сериозни резултати“, казва в ефира на “Нашият ден“ Николай Вълканов, управител на фондация "ИнтелиАгро".

Войната и производството у нас

“Войната беше катализатор в няколко направления. В голяма степен изместване на оранжерийните производства в северната част на света е било поради достъпа до евтин газ, именно липсата му сега може да бъде истински катализатор за промени. Защото не само извън сезонното производство може да се премести на юг, но то като цяло ще намалее“, посочва още той.

Необходимост от технологично обновление

“Стопанствата, които се занимават със зеленчуци, трябва да растат първо като площ, второ като добиви, трето като доходност от единица площ и единица вложен труд. Виждаме, че особено по отношение на труда, ефективността в нашите стопанства е значително по-ниска отколкото в други държави, с които се съревноваваме. Тук искаме да сложим акцент върху технологичното обновление“, казва още той в интервю на БНР и допълва:

“По отношение на овощарството също виждам много сериозен момент на преструктуриране, тъй като близо една четвърт от градините са на възраст над 20 години, която малко или много ги извежда от стопански добиви. В тези градини би трябвало да започне един процес на обновление“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20