Дуалното образование залага в учебните програми както стандартната теоретична подготовка, така и задължителен стаж в дадено предприятие в зависимост от специалността. Предимствата на тази форма на обучение са много, защото освен знания учениците получават и заплащане. В резултат на това те излизат подготвени на пазара на труда, което допринася за започването на по-добра работа срещу по-високо заплащане. Редица европейски държави прилагат този модел на обучение много успешно. Германия, Австрия и Швейцария са страните, с които обикновено се асоциира дуалното обучение.
"Благодарение на тази форма на обучение, учениците придобиват практически умения чрез обучение в работна среда. Дуално бихме могли да преведем като двойно обучение, защото учениците, които са в тази система са от 11-и и 12-и клас и имат както статут на ученици, така и на работници и служители, защото упражняват професията си въз основа на трудови договори. Насърчаваме тази форма на обучение, защото това е начинът още в системата на средното образование нашите възпитаници да придобият трудови навици и практически умения“, посочва в "Нашият ден" Ваня Тивидошева, директор Дирекция "Професионално образование и обучение" към МОН.
Всяко учебно заведение трябва да има сключено споразумение с конкретен работодател. Това партньорско споразумение определя всички условия, на които трябва да отговорят както работодателя, така и образователната институция. През 2015 г. пилотно беше въведена дуалната система чрез прилагането на швейцарския модел. През 2016 г., когато официално дуалното обучение става част от образователната система, е имало 350 ученици. През 2021/2022 г. учебна година те вече са 10 450.
"В България има много ранен избор на професия още в 8-и клас и това е изключително важно от гледна точка на информирания избор, който правят учениците и техните родители", казва Ваня Тивидошева.
Националната финансово-стопанска гимназия - едно от училищата, в които програмата вече се прилага дуално обучение в рамките на две професии – икономист и икономист- информатик, разказва директорът й Мая Гешева. Специалностите, които гимназията предлага, са ориентирани към една съвременна тенденция, свързана с професионални направления, а не толкова тясна професионална специализация, поставяйки фокус върху по-високата академичност на средното образование. Вече седма година гимназията предлага обучение в специалност търговия, като първата пилотна паралелка стартира обучението си на Българо-австрийски проект в партньорство с шест работодателски организации".
Проектът "Подкрепа за дуалната система на обучение" спомага за развитието на дуалната система на обучение и дава възможност за тясна обвързаност между образователната система и реалните потребности на пазара на труда. На учениците от първи гимназиален етап се осигурява подкрепа за участие в дуалната форма на обучение чрез включването им в „пробно стажуване" в партниращото предприятие. Чрез този проект се финансира и обучението на наставниците, които реално обучават учениците.
Целия разговор с Ваня Тивидошева и Мая Гешева можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева от издателство "Колибри", Темз Арабаджиева от "Сиела" и Димитър Риков от издателство "СофтПрес". Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg