Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светослав Малинов: Ако се стигне до сформиране на правителство, шансът е за третия мандат

Снимка: БГНЕС

“Целта е да стигнем до стабилно мнозинство в парламента, макар и фрагментирано с поносимост между елементите, за някаква малко по-дълга от 6-месечна перспектива.

Ще бъдат загубени избиратели. Убеден съм, че “Демократична България“ няма да може да просъществува, ако в момента вземе позиция за съюз или парламентарно мнозинство с ГЕРБ.

ПП също има твърди позиции. Различието по линия статукво – промяна е много тежко, избирателите, които искат промяна, няма да простят на партиите, които в момента направят някакво коалиция, свързана с ГЕРБ и ДПС. Ако направят тази грешка, на следващите избори ГЕРБ и ДПС ще имат пълно мнозинство. При тази перспектива не мисля, че трябва да упрекваме политическите партии, че уважават избора на избирателите си и искат да оцелеят в някакъв смисъл. Тяхното оцеляване е добро и за партийната система, то не е добро само за ГЕРБ и ДПС“.

Това каза в интервю за БНР политикът Светослав Малинов.

“Много е трудно да свикнем да третираме БСП като средна или малка партия, която не може да задава политическия ритъм. Едно спечели левицата през последните драматични за нея месеци – първо, тя не е проблем за коалиране с никого. Второ, тя стана част от силите на промяната, хората я възприемат така“, посочи още той в ефира на “Нашият ден“ и изрази надежда:

“Разчитам, че следващите избори ще бъдат по-прагматично ориентирани. Самите избиратели ще мислят и за това, за което казах – за възможността за стабилно правителство, а не просто колко ярки и радикални са нашите политици“.

 Възможно ли е правителство?

“Ако се стигне до сформиране на правителство, шансът е за третия мандат, за който още не се знае на кого ще бъде даден. Но ми се струва, че първите два – ГЕРБ и ПП – няма да бъдат реализирани, имайки предвид много ясните изявления на политическите партии в момента.

Ситуацията се дължи на няколко фактора, включително и на гласовете на българските граждани, те са разпределени по начин, който максимално затруднява. Ако очакването е, че всяко правителство е по-добро от бързи предсрочни избори и тук се бърка. Има правителства, които могат да ни отведат до предсрочни избори след шест месеца и това да бъде още по-лошо.

Задачата е максимално трудна. Нещата се тежки както заради външни фактори, така и заради сложния вот, който беше даден. Трябва да се внимава, няма ясни отговори. Трябва да се види дали следващите предсрочни избори не биха дали по-ясна картина“, посочва още той.

Според него “един дебат за това кой трябва да бъде поканен в НС и по-скоро дали трябва посланиците на Русия и Беларус да бъдат поканени, не беше излишен. Получи се разминаване крачка напред – две назад. Можеше да бъде много по-добре решен въпросът и да не се повдига, а просто да се обяви, че няма да бъдат канени посланиците на Русия и Беларус. И вече тези, които искат да бъдат поканени, да протестират“.

Покана към Зеленски

“Зеленски говори пред няколко световни парламента. Това е предложение, което не звучи абсурдно. Друг е въпросът дали сега е моментът, имайки предвид очакванията на българските граждани. Появата на Зеленски пред парламентите стана нещо традиционно. Това е нещо, което партиите трябва да си решат. Той се появява пред световните парламенти точно защото има война. Не виждам проблем да се появи пред нашия парламент, по-скоро имам тактически съображения – дали сега е моментът“, посочва още Малинов.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26