"Лъжа" е думата за дискусия в това предаване на "Гласът на времето". Темата е поставена в контекста на хибридната война с информация, дезинформация и лъжи, съпътстваща военните действия в Украйна. Събеседниците обсъждат и други актуални казуси, свързани с лъжите в публичното пространство. Например, лъжите на политиците, разкрити от новата инициатива "Лъжеш ли". Става дума и за изследването на института "Отворено общество - София", според което България e последна сред страните членки на ЕС в класацията на Индекса на медийната грамотност за 2022 г. Съответно, хората в България са в най-висока степен в ЕС податливи на фалшиви новини, манипулации, дезинформация и лъжи.
В дискусията участват Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти, главният редактор на "Капитал" Алексей Лазаров, журналистът Людмил Кърджилов и победителката в “Гласът на България” Ния Петрова, лице на кампанията “Не вярвай на очите си”.
“Много хора се вързаха на лъжата, че Русия няма да нападне Украйна. Защото разсъждавахме рационално и смятахме, че това не може да се случи в 21-ви век” – казва Людмил Кърджилов и добавя и друга лъжа със същия адрес – “Русия каза, че няма да спира доставките на газ. И ги спря.” Кърджилов задава и въпроса “Може ли човек да се имунизира срещу лъжите”.
Алексей Лазаров дава за пример лъжата, че “нещата, които стават, не зависят от нас. За много хора всичките проблеми са създадени от някой друг. И никой не прави нищо за тяхното собствено благополучие. Всъщност ние сме корупцията, ние сме катастрофите по пътищата. Това, което не осъзнаваме като общност, е, че ние можем да решим проблемите за суперкратко време”.
Лазаров споделя и думите на клиничния психолог проф. Джордън Питърсън, който говори за “анти-истина”. Тоест, нещо, което се създава умишлено, за да те отклони от правилното.
Ния Петрова говори за лъжовното възприемане на действителността според онова, което виждаме във “фийда си” в социалните мрежи, където живеем в “балон”.
“Дезинформациите и стратегиите, които не могат да бъдат определени като 100%-ови лъжи – влизат по-доста перфиден начин в структурата на обществото, създават разломи и разделят малките балони” – казва Иван Радев. Според него има отстъпление на журналистите, защото в България е много трудно да бъдеш независима медия без източници на финансиране, които не те поставят в зависимост.
“Превзетите медии виждат опасността, която независимите медии създават и се опитват да ги компрометират. Например, като им сложат етикет “чуждестранни агенти” – това казва Алексей Лазаров и обяснява разликата между медийните издатели Делян Пеевски и Иво Прокопиев – “Единият се финансира от публични пари, от нашите пари, по начини, които нямаше да бъдат възможни, ако имаше нормална полиция и прокуратура. Докато другият няма никакъв държавен бизнес, а нормален, напълно публичен бизнес, какъвто е този и на "Капитал”.
Друг елемент на лъжовния контекст е пропагандата, която води това, че “хората не могат да различат елементарното добро от зло и губят морален компас. Но пропагандата може да се върне и като бумеранг срещу теб. Путин се самооблъчи и повярва на собствената си пропаганда, че Русия е велика държава, с велика армия и може бързо да реши политически въпрос по военен път.” – според Кърджилов.
Чуйте интересната дискусия в звуковия файл.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg