Това е отглас от една научна конференция на тема "Църква, идеология, трансхуманизъм", организирана неотдавна от Богословския факултет на ВТУ и от фондация "Покров Богородичен", погледнат през призмата на задълбочена научна дискусия, която служи като ориентир за християнската идентичност в съвременния глобализиран постмодерен свят.
В "Нашият ден" отец Добромир, свещеник на българската църковна общност в Кент и в Лондон коментира отношението на Църквата към идеологическите влияния, и в частност трансхуманизма като най-новата идеология и утопия за човека.
Стремежът е да се преодолеят базисни човешки ограничения – биологични и интелектуални – чрез новите технологии. Това стои в основата на трансхуманизма, тази най-нова идеология за човека – фантастично учение, както го нарича д-р Димитров. Църквата няма определено генерално отношение към трансхуманизма, но се опитва да дава отговори на съвременните тенденции и често пъти е доста предпазлива, допълва той.
Коментара на Отец Добромир, можете да чуете в звуковия файл.
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg