Юрий Вълковски е вече бивш зам.-министър на културата от кабинета "Петков", притежава специфичен опит в областта на социалното предприемачество, разчита правилно значението и разликата между политика в областта на културата и културни политики, разбира каква добавена стойност могат да имат културните индустрии.
По уговорка разговорът е оптимистичен не защото Юрий Вълковски няма трезва преценка за ситуацията, а защото убедено вярва, че промяната е неизбежна. Знаци за това вижда в промяната на средата, в допускането, макар и за кратко, на "чуждо тяло“ в консервативната система на държавната администрация. Процесите, свързани с промяната, няма как да бъдат спрени, да, те могат да бъдат забавяни. Необходимо е време, а срещу времето трябва да противопоставим търпението.
Културната политика не се отнася до някакви отчуждени от реални живот пространства. Културата е средата, в която живеем, и ако тъканта на културата е разкъсана, резултатите са видими във всички сфери на обществения живот. Прословутото неучастие на гражданите, слабата избирателна активност, ниският процент доброволчески акции, слабият интерес към продължаващото образование, отказът да се търси и настоява за достъп до култура, агресията в отношенията ни – всичко се дължи на разкъсаната тъкан на културата.
Интересен и показателен пример за това са читалищата. Защо парите за тях се увеличават, а общото им състояние не се подобрява? Напротив, изглежда, че държавата е абдикирала и не се интересува от читалищната мрежа.
Снимка – БГНЕС
20 март се отбелязва като Ден на приказката от 90-те години на миналия век. Възниква в Швеция като “Ден на разказвачите на приказки“, но постепенно се разпространява и става по-известен като “Международен ден на приказката“. Всеки делнична сутрин, малко преди седем часа, в рубриката “Ранобудно петленце“ по програма “Христо Ботев“ на БНР звучат..
20 март е провъзгласен за Международен ден на щастието през 2012 г. от Общото събрание на ООН. Чуем ли “Ден на щастието“ се сещаме за онази малка държава в Хималаите Бутан, който отрича брутния вътрешен продукт като основен показател за развитие и го заменя с брутно национално щастие, като от 1971 г. въвежда официално измерване на индекс на..
Пролетното равноденствие тази година ще се случи днес, точно в 23:24 часа българско време, когато настъпва астрономическата пролет. Слънцето при своето видимо движение по еклиптиката ще пресече равнината на екватора в пролетната равноденствена точка и от южната небесна полусфера ще премине в северната. Астрономическата пролет настъпва..
Три пъти в църковната година се възпоменава кръста Христов на 14 септември, когато честваме Въздвижение на светия и животворящ Кръст Господен, в третата неделя от Великия пост и на Разпети петък. Днес ние се покланяме на Христовия кръст, като си припомняме невинните страдания и изкупителния подвиг на Господ Иисус Христос. Както пътник уморен от..
Нотариус Камен Каменов отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Весела Коцева, София: Задължително ли е прехвърляне на наследени автомобили? Баща ѝ е починал и оставил 8 МПС. Наследници са трима, като двама са упълномощили третия да се разпорежда, както намери за добре с автомобилите. Необходимо ли е да бъдат сменени талоните на..
Хапчето за отслабване е мечта на човечеството, поне от времето, когато затлъстяването се превърна в сериозен проблем за богатия глобален север. И ето че..
Кралският театър "Ла Моне" представи "Евгений Онегин" в поредица от 11 спектакъла през февруари. Начело на постановъчния екип бе Лоран Пейи, известен..
Двама почти непознати за българската публика, но забележителни художници са изложени в "Галерия 88 Камен Попов" в София. Това са роденият в Мексико Рафаел..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg