Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Якимова: Да помогнем на тези, които имат нужда, а не да се чувстваме равни в мизерията

Снимка: Ани Петрова

“Една част от протестиращите хора вероятно са искрени и в нещо вярват, но тези, които ги предвождат, практически не вярват в нищо. Те са там, за да бъдат показани и да си защитят някакви връзки, контакти и ресурси. По-важно е другото, че тези хора, които са там, за да бъдат показани, насъскват озлобление, за да се покажат. Те са сеячи на омраза и е адски цинично сеячите на омраза да кажат – аз съм тук за мир“, казва в ефира на “Нашият ден“ социологът Милена Якимова.

“Ясно е, че като е започнала война, тя няма как да свърши освен с поражение. Според мен поражението трябва да е за агресора, за този, който е захванал войната.

Опорката, че като подпомогнем нападнатия да се противопостави, с което да дадем знак, че така не може. Няма друг начин освен жертвата да се противопостави категорично. Проблемът обаче идва от това, че на най-високо ниво Кремълската опорка, че една страна, която подпомага жертвата се въвлича във война се повтаря от президента, който в момента е назначил едно абсолютно марионетно правителство, което повтаря тези клишета“, казва още тя.

“Хората бяха надъхани посредством манипулации на страховете им. Те бяха насъскани да се чувстват прецакани. Опитайте да отнемете на тези хора, дори от средната класа, самомнението, че сме най-зле, че сме най-бедни, най-нещастни, те бранят това. В нашите изследвания ясно се вижда ясно това, че не можем да им кажем турските пенсионери са най-зле например. Посредством това, че някакви хора им пеят някаква отвратителна песен, че се най-големите жертви, те се чувстват достойно в това да са жертви и няма нужда нищо да правят и искат да чуват отново и отново какви са жертви“, посочва още тя и допълва:

“Ние имаме нужда да видим кои сред нас в нашето общество имат нужда от помощ. Имаме нужда да им помагаме, а не да казваме всички сме равни в мизерията. От девет години в медийното пространство има хора, които говорят, че трябва да са активни, че трябва нещо да се прави, да се променя, да се реформира – социалната помощ или образователната система. Такива хора ги ругаят. Така че предполагам и аз съм в тези редици“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13