Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искрен Арабаджиев:

Служебният кабинет да внесе нов бюджет

Да спре пилеенето на обществена енергия в дебата за размера на минималната работна заплата

Искрен Арабаджиев
Снимка: Пламен Христов

За разминаването онези икономически показатели за които повечето български икономисти споделят, че наистина изглеждат добре с начина по който живеят и се чувстват хората в страната в "Нашият ден" коментира Искрен Арабаджиев от "Продължаваме промяната", зам.-председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика в Народното Събрание.

"Като икономист, който наблюдава, процесите в страната през последните години виждам, че икономиката се представя изключително добре. Имаме рекорден износ, рекорден ръст на индустриалното производство. Икономическият ръст на БВП е рекорден. Печалбите на компаниите растат. Ръстът на работната заплата през последните две години е 14%, което показва, че тя не успява да компенсира нивата на инфлация, която е рекордна. Надявам се, ръста на заплатите да продължи, когато инфлацията се успокои, ако имаме добро управление“, посочва Искрен Арабаджиев.

Той призова да спре пилеенето на обществена енергия в дебата за размера на минималната работна заплата. В допълнение Искрен Арабаджиев коментира казуса на слушател, който споделя, че "заплата ми е 1600 лева, когато започнах това бяха четири минимални заплати, сега са две с покупателна способност на една".

"През последните 20 години съотношението между минималната работна заплата и средната работна заплата в страната това е около 40% – 45 %. В случая на господина неговата заплата е растяла с по-бавни темпове, отколкото е растяла средната заплата. Проблемът не е минималната работна заплата“, казва депутатът.

Според него е необходим механизъм, който да фиксира минималната работна заплата и тя да бъде 50% от средната работна заплата. 

"Прекият механизъм по който държавата може да води подоходна политика, тъй като заплатите на държавните служители са базирани на икономическия ръст и средната работна заплата. Не можем да си позволим да вдигнем заплатите на държавните служители, повече от колкото е ръста на заплатите в частния сектор, защото частният сектор осигурява данъците и осигуровките с които после се обезпечават държавните служители", посочва Искрен Арабаджиев.

Политическата ситуация е доста трудна и това пречи на работа на Народното събрание. За да се развива политиката за доходите е необходимо да има бюджет за 2023 г., който да бъде внесен от служебното правителство. Водените в момента консултации между различните политически сили представени 48-то НС е да се приеме една декларация, която да накара служебното правителство да внесе бюджет с който може да се вдигне минималната работна заплата и да се обезпечат всички социални плащания, допълва депутатът.

Целия разговор с Искрен Арабаджиев можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национализмът изживява възход, когато бизнес и граждани загубят представителност в управляващите

Защо у нас голяма част от политически партии и проекти с националистически уклон водят началото си от Варна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Трите "В"-та, както станаха известни през последните седмици – "Воля", "Възраждане" и "Величие" – съвсем не очертават цялата тенденция...

публикувано на 22.06.24 в 08:50

Пъстър свят

Светът на Силвия Абрашева от Пловдив е пъстър и следователно пъстър е светът и на всички онези, които носят облеклата и ползват аксесоарите и предметите за бита, които Силвия шие в малкото си ателие в пловдивския квартал "Тракия". Освен шивач и дизайнер на кройките, Силвия е и дизайнер на десените, които отпечатва на бял плат. И всичко това..

публикувано на 21.06.24 в 17:15
Георги Ганев

Борисов и Пеевски не са евроатлантици – борят се за свят, обратен на върховенството на закона

Тази седмица се навършват 10 години от фалита на КТБ – Корпоративна търговска банка. Три години по-късно през 2017-а излезе книгата "Държавата КТБ" на разследващите журналисти Зорница Маркова, Росен Босев, Николай Стоянов и други колеги. Книгата бе част от проекта "КТБ: какво се случи?", чийто ръководител бе Георги Ганев , икономист, програмен..

публикувано на 21.06.24 в 16:30
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Асоциацията за жените адвокати става на 10 години

Асоциацията за жените адвокати чества своя 10-годишен юбилей. За това време тя работи в няколко основни насоки –  Защита срещу насилието  (в частност срещу домашното насилие);  Електронно правосъдие ; професионално и духовно развитие на членовете. Целите на Асоциацията са разнородни, но могат лесно да се трансформират в помощ и защита на българските..

публикувано на 21.06.24 в 15:20

След унищожителната градушка: как се справят жителите на Шипка?

В рубриката "Темите на деня" ще представим живота на жителите на град Шипка след разрушителната градушка и поройния дъжд. Ще разгледаме нанесените щети и как ще бъде възстановена "Чирпанлиевата къща" - паметник на културата от местно значение и една от малкото запазени възрожденски къщи в Шипка. Разговаряхме с Татяна Косекова, председател на..

обновено на 21.06.24 в 13:05