За разминаването онези икономически показатели за които повечето български икономисти споделят, че наистина изглеждат добре с начина по който живеят и се чувстват хората в страната в "Нашият ден" коментира Искрен Арабаджиев от "Продължаваме промяната", зам.-председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика в Народното Събрание.
"Като икономист, който наблюдава, процесите в страната през последните години виждам, че икономиката се представя изключително добре. Имаме рекорден износ, рекорден ръст на индустриалното производство. Икономическият ръст на БВП е рекорден. Печалбите на компаниите растат. Ръстът на работната заплата през последните две години е 14%, което показва, че тя не успява да компенсира нивата на инфлация, която е рекордна. Надявам се, ръста на заплатите да продължи, когато инфлацията се успокои, ако имаме добро управление“, посочва Искрен Арабаджиев.
Той призова да спре пилеенето на обществена енергия в дебата за размера на минималната работна заплата. В допълнение Искрен Арабаджиев коментира казуса на слушател, който споделя, че "заплата ми е 1600 лева, когато започнах това бяха четири минимални заплати, сега са две с покупателна способност на една"."През последните 20 години съотношението между минималната работна заплата и средната работна заплата в страната това е около 40% – 45 %. В случая на господина неговата заплата е растяла с по-бавни темпове, отколкото е растяла средната заплата. Проблемът не е минималната работна заплата“, казва депутатът.
Според него е необходим механизъм, който да фиксира минималната работна заплата и тя да бъде 50% от средната работна заплата."Прекият механизъм по който държавата може да води подоходна политика, тъй като заплатите на държавните служители са базирани на икономическия ръст и средната работна заплата. Не можем да си позволим да вдигнем заплатите на държавните служители, повече от колкото е ръста на заплатите в частния сектор, защото частният сектор осигурява данъците и осигуровките с които после се обезпечават държавните служители", посочва Искрен Арабаджиев.
Политическата ситуация е доста трудна и това пречи на работа на Народното събрание. За да се развива политиката за доходите е необходимо да има бюджет за 2023 г., който да бъде внесен от служебното правителство. Водените в момента консултации между различните политически сили представени 48-то НС е да се приеме една декларация, която да накара служебното правителство да внесе бюджет с който може да се вдигне минималната работна заплата и да се обезпечат всички социални плащания, допълва депутатът.
Целия разговор с Искрен Арабаджиев можете да чуете в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg