Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

SCI-HIGH или научният подход за решаване на практически проблеми

Фондация" SCI-HIGH"
Снимка: @scihighbg

SCI-HIGH е извънкласно занимание. То залага на проблемно-базираното учене и има за цел да допълни учебните уроци по науки, математика, информатика и технологии с практически занимания, които водят до усвояване и прилагане на научния подход. Специални интерактивни образователни сесии целят да постигнат измерими резултати и се провеждат като извънкласно занимание. 

Как научното мислене и неговите практически приложения могат да се усвояват извън училищна среда в "Нашият ден“ коментира Ренета Богданова, управляващ директор на фондация "Sci-High".

Ренета Богданова, фондация Sci-High

Всяко трето дете има проблем да различи истина от факт и да приложи знанията си в някакъв реален проблем. Ето защо през 2019 г. със съмишленици създават фондацията.

"Една норма, която присъства в европейската образователната система. Научните фестивали и научните клубове се случват във всяко едно училище. Защо в българското училище да няма научен клуб?", посочва Ренета Богданова.

Според нея училището трябва да се превърне в средата, в която учениците харесват, т.е. това е не мястото, където аз отивам и един учител ми разказва някаква история. Това е място, където аз мога да допринеса.

Учители се обучават, за да направят съответния клуб в училището, работят по специална програма и накрая на всяка година се провежда национален фестивал. Партньори на фондацията в момента са 7 училища, но по програмата са обучени 10 училища. В София фондацията работи с Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов", 97 СУ “Братя Миладинови“, 119 СУ ”Акад. Михаил Арнаудов“. В Хасково работим с две училища, както и в Козлодуй, Враца и Кнежа", допълва Ренета Богданова.

Методологията SCI-HIGH се основава на проблемно-базиран подход, интерактивни часове и практически занимания, а учениците работят в малки екипи от по двама-трима. Цели ученето да се случва чрез преживяване и да е водено от естественото любопитсво на учениците, като учителят е там в ролята на модератор – за да ги насочва към инструменти, с които да си служат в изследванията си.

"За втора учебна година си партнираме с фондация "Sci-High" в рамките на проекта "Еко шампиони“, който изпълняваме съвместно“, споделя Кристина Йорданова от фондация "Хало".

"Не очаквахме да постигнем такива резултати чрез тази методология за работа с деца тук на местно ниво и да активизираме местната общност", коментира тя.

Кристина Йорданова, председател на Фондация Хало

"Еко шампиони" цели да разпространи образователна програма, която повишава ангажираността на децата с проблемите на околната среда. Този проект се изпълнява с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП чрез Фонд "Активни граждани".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Снимки -@scihighbg и @ @halongobg

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

45 години от откриването на Международната детска асамблея "Знаме на мира"

На 16 август 1979 г. в София е открита първата Международна детска асамблея "Знаме на мира" с  девиз "Единство, творчество, красота" и основен принцип: "Всеки може да бъде творец в Асамблеята на мира". Асамблеята продължава до 25 август 1979 г . Организирана е по инициатива на председателя на Комитета за култура Людмила Живкова, а неин..

публикувано на 16.08.24 в 12:18

Срещу войната и за музиката: Историята на един украински музикант в България

Павло Христофоров е роден в Киев, Украйна, и е потомък на българи от Запорожката област.  Музикалният му път започва още на 10-годишна възраст, когато постъпва в музикално училище, а любовта му към музиката бързо се превръща в страст. Преди девет години Павло пристига и се установява в България. Въпреки че професионално работи в IT сектора, той не..

публикувано на 16.08.24 в 10:06

Допълнителното пенсионно осигуряване – какво постигнахме и какво предстои?

Неотдавна в страната ни бе завършен преглед на частното пенсионно осигуряване, извършен съвместно от няколко български институции и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). По този повод в ефира на предаването "Нашият ден" бе поканена Диана Йорданова , заместник-председател на Комисията за финансов надзор, която сподели..

публикувано на 15.08.24 в 12:29
Украински войник говори с близките си след размяна на пленници между двете воюващи страни. Януари 2024 г.

Избрано: Философски размисли за войната и личната свобода

През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. Такова е интервюто със Смилен Марков, преподавател по християнска философия във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", излъчено през януари. В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването Марков предлага философски анализ..

публикувано на 15.08.24 в 11:30

Лятна връзка с България: Специалните полети, които ни връщат у дома

През лятото много млади българи, живеещи в чужбина, се завръщат в родината си, за да се насладят на топлината и атмосферата на българското лято и да прекарат време със своите близки. Програмата "Полет към дома", създадена от националния авиопревозвач, предлага именно такава възможност – да улесни завръщането на сънародниците ни за летния сезон...

обновено на 15.08.24 в 10:56