Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срещу войната и за музиката: Историята на един украински музикант в България

Снимка: Личен архив

Павло Христофоров е роден в Киев, Украйна, и е потомък на българи от Запорожката област. Музикалният му път започва още на 10-годишна възраст, когато постъпва в музикално училище, а любовта му към музиката бързо се превръща в страст. Преди девет години Павло пристига и се установява в България. Въпреки че професионално работи в IT сектора, той не се отказва от музиката и продължава активно да свири като част от група с мултикултурна среда. За него музиката е нещо повече от хоби – тя е средство за изразяване и връзка с хора от цял свят.

Павло споделя, че родният му Киев винаги ще заема специално място в сърцето му, но София вече се е превърнала в негов втори дом. Харесва града заради множеството социални възможности и близостта му до природата. Той мечтае за деня, когато войната в Украйна ще приключи и хората ще могат да се върнат в родината си.

Корените на Павло са тясно свързани с българската общност в Украйна, но в съветско време българската култура и език са били потиснати. Тази загуба на културни връзки вдъхновява Павло да се премести в България, след като негова позната – също българка от Украйна – взима подобно решение. Въпреки езиковата близост, Павло споделя, че научаването на българския език е предизвикателство.

В търсене на нови музикални контакти в България, Павло започва да участва в така наречените "джем сешъни" – музикални събития, където различни изпълнители се събират и импровизират заедно. Тези събития му помагат не само да намери съмишленици, но и да натрупа ценен опит, свирейки с музиканти от различни държави. Един от хората, които оказват значително влияние върху него, е Васко Кръпката. Павло си спомня с благодарност първия концерт, в който участва заедно с български банди, малко след началото на войната в Украйна.

Освен че създава нови аранжименти на класически украински песни, Павло обича да експериментира със смесването на различни музикални стилове като джаз, боса нова, рок и блус. В почти всеки месец той инициира благотворителни концерти в подкрепа на Украйна, особено в популярния "Блус барът на Кръпките". Със своята група те пътуват по Черноморието, посещават бази, където живеят украински бежанци, и участват в различни събития.

От опита си в България Павло споделя, че е срещнал единствено позитивно отношение към украинските бежанци. За него България е място, където хората са отворени и готови да помогнат на нуждаещите се.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

45 години от откриването на Международната детска асамблея "Знаме на мира"

На 16 август 1979 г. в София е открита първата Международна детска асамблея "Знаме на мира" с  девиз "Единство, творчество, красота" и основен принцип: "Всеки може да бъде творец в Асамблеята на мира". Асамблеята продължава до 25 август 1979 г . Организирана е по инициатива на председателя на Комитета за култура Людмила Живкова, а неин..

публикувано на 16.08.24 в 12:18

Допълнителното пенсионно осигуряване – какво постигнахме и какво предстои?

Неотдавна в страната ни бе завършен преглед на частното пенсионно осигуряване, извършен съвместно от няколко български институции и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). По този повод в ефира на предаването "Нашият ден" бе поканена Диана Йорданова , заместник-председател на Комисията за финансов надзор, която сподели..

публикувано на 15.08.24 в 12:29
Украински войник говори с близките си след размяна на пленници между двете воюващи страни. Януари 2024 г.

Избрано: Философски размисли за войната и личната свобода

През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. Такова е интервюто със Смилен Марков, преподавател по християнска философия във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", излъчено през януари. В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването Марков предлага философски анализ..

публикувано на 15.08.24 в 11:30

Лятна връзка с България: Специалните полети, които ни връщат у дома

През лятото много млади българи, живеещи в чужбина, се завръщат в родината си, за да се насладят на топлината и атмосферата на българското лято и да прекарат време със своите близки. Програмата "Полет към дома", създадена от националния авиопревозвач, предлага именно такава възможност – да улесни завръщането на сънародниците ни за летния сезон...

обновено на 15.08.24 в 10:56
Икона Успение Богородично

Честваме големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица

Днес честваме големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица , посветен на смъртта на Божията майка. Празникът е почитан както от православните християни, така и от католическата църква. Според Светото писание на 64-годишна възраст Божията майка напуска земния живот. Богородица се молила в Елеонската планина, когато пред нея се..

публикувано на 15.08.24 в 09:25