"В основите на физиката лежат задаването на въпроси и търсенето на отговори на база експерименти и неща, които са обозрими. Това е наука, която въпреки популярното мнение, че не е достъпна за всеки, е вградена в нас именно поради несъзнателния стремеж към експериментиране“, това пише в списание "Светът на физиката" един млад човек – Огнян Петков, носител на стипендията на фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на тази наука на името на акад. Георги Наджаков.
Огнян Петков е магистър по физика, завършил е Софийския университет "Св. Климент Охридски“ и вече работи в Българската академия на науките. Понеже той има наблюдения как се прави наука у нас – и в научен институт, и в университета, го питам какви са дефицитите на средата и в каква посока трябва да се работи повече.
"Има нарастване на интереса от страна на студенти, но това, върху което трябва да се работи със сигурност, е популяризация на науката. И учените не трябва само да развиват научна дейност, но и да споделят повече за работа си пред обществеността, за да може това общество да ги разпознава като експерти в областта. А това вече помага и в борбата срещу дезинформацията. Пък и обществото ще може да разбере, че трябва да имаме доверие на експертите в дадена област", обяснява Огнян.
Свързвам се и с проф. Виктория Виткова от Института по физика на твърдото тяло към Българската академия на науките, където Огнян Петков попада още като студент в трети курс. Тя има наблюдения върху работата на Огнян Петков, следи неговото развитие и не пести добрите си думи. "Най-важният потенциал за развитие на науката е човешкият потенциал“, казва още проф. Виткова и отбелязва, че е усетила желанието за развитие в областта на науката в лицето на Огнян.
Питам обаче Огнян как се е променило с времето неговато разбиране за физиката и нейното приложение в живота ни. "Приложението и на физиката, и на природните науки, е това, което те кара постоянно да искаш до човъркаш, да мислиш в дадена посока и да търсиш решения“, обяснява той. И признава, че е имал добри учители.
Снимка – Личен архив
Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...
Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..
Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg