Водени от това убеждение и амбицията да постигнат полово равенство в науката, през 2010 г. Националната комисия за ЮНЕСКО – България, СУ „Св. Климент Охридски“ и L'Oréal България стартират националната стипендиантска програма „За жените в науката“ в България.
Стипендиите са предназначени за млади жени учени и имат за цел да отличат техния научен потенциал и да ги подкрепят да реализират мечтите си да променят света чрез наука. 30 вдъхновяващо стипендиантки, 30 смели научни проекта, 150 000 евро награден фонд – това е равносметката за „За жените в науката“.
“Преподавам и се занимавам с научни изследвания. Понякога е трудно да се балансира между двете занимания, но все пак намирам достатъчно време и за научните изследвания“, посочва още тя и подчертава:
Трудното е в това, че често няма достатъчно финансиране. За щастие има проекти, по които може да се кандидатства и ако те са одобрени, се получава финансиране. Това е основният проблем в науката в България“.
Пренебрегвани ли са жените в науката?
“Не съм усещала негативно отношение. При нас жените са добре приети, но знам, че на места в обществото като цяло жените все още не са добре приети като учени“, казва още тя в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Ракът на белия дроб е водеща причина за смърт от онкологични заболявания в световен мащаб . В Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ "Младост" стартира Програма за ранно диагностициране на рак на белия дроб . Целта на профилактична програма е ранно диагностициране и по-ранно започване на лечение, което от своя страна да доведе до удължаване на..
Д-р Латинка Цветанова е лекарка, която, макар и на 86 години, работи на три места, за да осигури бъдеще на внука си, за когото се грижи след смъртта на дъщеря си. Със своите 60 години стаж е спасила много човешки животи. Една такава история разказва Георги Стефанов. Той беше началник кабинет на заместник министър-председателя по климатичните..
През февруари започва безплатен скрининг на аортни заболявания . Подходящи за специализирани прегледи са пациенти с данни или съмнение за заболяване на аортата, както и за такива, преминали оперативно или ендоваскуларно лечение , които повече от една година не са правили профилактично образно изследване . Заболяванията на аортата са два..
Доколко когато говорим за кислородотерапията, трябва да разграничим, че кислородните концентратори са медицински изделия и могат ли те да преминат към списъка за помощните средства ? Ако не могат, как се осъществява проследяването и самата кислородотерапията в домашни условия , това коментира в "Нашият ден“ д-р Коста Костов, професор по..
Кислородните апарати за домашна употреба са заложени в списъка на медицинските изделия на Здравната каса от 2020 г. От 1 юни 2020 г. НЗОК трябваше да започне да заплаща кислородните апарати за домашна употреба за белодробно болните пациенти с хронична дихателна недостатъчност. Според д-р Йорданка Пенкова, изпълняващ длъжността управител на Здравната..
Всеки, който посети Съкровищницата на Хабсбургите във Виена , ще види короната на Ищван (Стефан) Бочкай, за която някои учени подозират, че е принадлежала..
Наследството на Майстора е намерило своето място във вечността със светлия пример за един достойно изживян живот, озарил и оставил светла диря,..
Какъв е неизползваният потенциал на българо-турските бизнес отношения? Какви са резултатите от проведения неотдавна Българо-турски бизнес форум в Истанбул?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg