Темата на Terra култура този път е за потопеното под язовирите наследство, състоянието на обектите и съдбата на изселеното население в резултатите от 4-годишно проучване на екип на ИЕФЕМ-БАН. Действията на всяка една власт през различните периоди на управление на държавата – исторически, политически, икономически – невинаги могат да се третират еднозначно. Затова тези изследвания са особено ценни.
Д-р Лина Гергова, главен асистент в секция "Антропология на словесните традиции" и ръководител на проекта, разказва повече в "Нашият ден".
"Досега бяхме изследвали 23 язовира на територията на България, при строежа на които са били изселени над 60 села и махали. Напоследък открихме два случая на язовири, които не са достроени и не са в експлоатация, не са завирени, но селата на тази територия са изселени. Това са язовирите "Раков дол" до Бургас и "Мокра Бяла" до Севлиево. Изселени са 2 малки селца, макар и язовирите да не са построени и това наследство да не е потопено, то е унищожено и хората са изселени.
Самото изселване е лесно да бъде възстановено, тъй като се е водело много стриктна документация. Собствениците са били обезщетявани и имуществото им е било превозвано до новите им места. Има комуникации между общините, между хората и властите – компактно или на места по желание, има недоволни... Това са официални документи. Повечето язовири са строени по времето на социализма, когато не е било толкова лесно да се възразява. Затова разчитаме и на устната памет. Събрали сме информация и в тази посока.
Ние сме екип от 9 души от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей - БАН. и от други институти на БАН и от СУ. Имаме разпределение на язовирите, така че успяхме за тези 4 години да се срещнем не само с потомци, но и с изселници, особено от по-новите язовири и те ни разказаха много интересни неща. Опитахме се да възстановим спомена за тези села, защото за повечето от тях няма каеведски изследвания."
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
Снимки – Потопената църква "Св. Иван Рилски" ФБ
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg