Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Росица Попова:

Как да влезем във форма след новогодишните празници?

Д-р Росица Попова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирил Чобанов

След обилните празнични трапези, довели  до преяждане и препиване, е време да помислим за детокс и как едновременно с това да се преборим с натрупаните излишни килограми.

"Време е за преосмисляне на хранителния режим, който сме водили досега. Това зависи от нашето поведение по време на празниците“, посочва в "Нашият ден" д-р Росица Попова, специалист по диететика и хранене.

В никакъв случай не трябва да се намалява енергоприемът, както и важни за организма хранителни вещества. Добре да се наблегне на плодовете и зеленчуците, тъй като те са по-ниско енергийни, но са богати на важни витамини и са богати на антиоксиданти. Не бива да се пропуска наличието на белтъци в хранителния режим. Препоръчително е в храната да има пилешко, птиче, заешко. Те съдържат доста по-малко мазнини и не натоварват толкова много черния дроб и стомаха.

Един път в седмицата е добре да се гладува. Добре е течностите, които се приемат, да се комбинират с ограничено количество плодове или зеленчуци, допълва д-р Попова.

"Ако има хора с придружаващи заболявания, хора с диабет с риск от хипогликемия, с анемия, чернодробна или бъбречна недостатъчност или други дефицити, не бива да правят такива гладувания“, твърди д-р Попова.

Според нея трите златни правила за добро хранене включват избягване на нискоенергийни диети, за да не се стресира организмът. Нека да се храним редовно и в компания, защото това се отразява позитивно и допринася за доброто храносмилане. Необходимо е да се намалят до минимум бързите захари, солта и мазнините.

Храненето не е единственият начин за отслабване. Към него трябва да бъде добавена ежедневна физическа активност.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В индианските резервати има различни пластове – някои от тях бутафорни

Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване.  "Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за..

публикувано на 03.08.24 в 12:04

В Дуванлии – селото на тракийските могили

Дуванлии е село в Горнотракийската низина и в него живеят 565 души. То се намира в община Калояново и е на 24 километра от областния град Пловдив. Край селото е открит един от най-важните тракийски некрополи. Той се състои от над 50 могили – от V век пр. Хр. до Римската епоха. Изследван е през 1926-1929 година под ръководството на професор Богдан Филов...

публикувано на 03.08.24 в 08:45

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Отбелязваме 121 години от Илинденско-Преображенското въстание

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк, заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна и Илко. На днешния ден..

обновено на 02.08.24 в 09:33

Театър "Феникс", където различията изчезват

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Пламена Янкова , ръководител на театрална формация "Феникс". Тя разказа за прераждането на формацията и за това как младежи с и без увреждания преодоляват границите помежду си чрез театралното изкуство. Изкуство срещу дискриминацията на хора с умствени затруднения Деца със СОП, или как да..

обновено на 01.08.24 в 11:12