Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евелина Славкова, “Тренд“: Имаме истинска политическа криза. Хората се изтощават

Евелина Славкова
Снимка: Ани Петрова

Какви са обществените нагласи преди поредните предсрочни парламентарни избори?

“Имаме истинска криза в политически план, липса на каквато и да било диалогичност и усещането в част от политическите партии, че когато се отиде на избори, нещата ще са по-добре за дадената формация. Хората обаче се изтощават."

Това каза в интервю за БНР Евелина Славкова от изследователски център “Тренд“.

“Видяхме много добре на последния вот през октомври месец, колко демотивиращо беше за пореден път хората да отидат да гласуват. Това се изрази най-ясно с поредните коментари за ниската избирателна активност. Другото нещо, с което може би ще свържем това Народно събрание, са поредните промени в изборното законодателство, за които тепърва ще видим какво ще произведат на избори“, казва още тя.

Обществената оценка…

“Видяхме изключително ниски обществени оценки спрямо дейността на 48-ото Народно събрание. Това в голяма степен се дължи на факта, че то не възпроизведе редовен кабинет и разбира се на традиционното възприятие към Народното събрание като нещо, към което обичайно има ниско доверие“, посочва още тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

Финална оценка ще измерим през февруари месец, когато бъде разпуснато Народното събрание, когато всичко бъде официализирано и от страна на президентската институция с насрочването на изборите, така че през инструментите на социологията съм почти 100% убедена, че ще потвърдим ниската оценка спрямо дейността на Народното събрание.

Не се чу и разбра много ясно и силно какво всъщност се случваше в залата. Може би най-емблематичното ще остане изборът на председател на Народното събрание, по-скоро невъзможността да се избере. Помним, че много трудно се избра председател на Народното събрание, което само по себе си постави основата на това, което наблюдаваме като политически процес“, казва още Славкова.

“Сега ще бъде много важен и интересен въпросът по какъв начин ще гласуват – с машина или с бюлетина. Освен тези политически аспекти, следим и т.нар. икономически индекс, перспективите, които обществото вижда пред себе си в икономически план, защото това е много ключово и основополагащо за изборите, които правят хората“, каза още тя и подчертава:

В нашите проучвания, които вече 4-5 години редовно провеждаме всеки месец, за първи път много ярко, много силно се видя във въпрос, свързан с проблемите в българското общество, че обедняването, високите цени, инфлацията са в най-голяма степен важни за обществото в момента. Темата е ясна и продължава да бъде ключова и за тази предизборна кампания, която ще наблюдаваме. Ние сме в една перманентна двугодишна предизборна кампания – не знаем кога започна, не знаем кога ще спре.

Това пречеше на разумната дейност в Народното събрание. Как в такава ситуация ще се правят непопулярни политически решения, които ситуацията изисква?!“, пита тя.

Имат ли профил негласуващите?

“Негласуващите не са една хомогенна група. Има редица аргументи защо те не гласуват и тя не е свързана само с това, че липсва политическа формация, за която те смятат, че 100% ще изразява техните представи за политики“, казва още Славкова.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45