Какви са обществените нагласи преди поредните предсрочни парламентарни избори?
“Имаме истинска криза в политически план, липса на каквато и да било диалогичност и усещането в част от политическите партии, че когато се отиде на избори, нещата ще са по-добре за дадената формация. Хората обаче се изтощават."
Това каза в интервю за БНР Евелина Славкова от изследователски център “Тренд“.
“Видяхме много добре на последния вот през октомври месец, колко демотивиращо беше за пореден път хората да отидат да гласуват. Това се изрази най-ясно с поредните коментари за ниската избирателна активност. Другото нещо, с което може би ще свържем това Народно събрание, са поредните промени в изборното законодателство, за които тепърва ще видим какво ще произведат на избори“, казва още тя.
Обществената оценка…
“Видяхме изключително ниски обществени оценки спрямо дейността на 48-ото Народно събрание. Това в голяма степен се дължи на факта, че то не възпроизведе редовен кабинет и разбира се на традиционното възприятие към Народното събрание като нещо, към което обичайно има ниско доверие“, посочва още тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
Финална оценка ще измерим през февруари месец, когато бъде разпуснато Народното събрание, когато всичко бъде официализирано и от страна на президентската институция с насрочването на изборите, така че през инструментите на социологията съм почти 100% убедена, че ще потвърдим ниската оценка спрямо дейността на Народното събрание.
Не се чу и разбра много ясно и силно какво всъщност се случваше в залата. Може би най-емблематичното ще остане изборът на председател на Народното събрание, по-скоро невъзможността да се избере. Помним, че много трудно се избра председател на Народното събрание, което само по себе си постави основата на това, което наблюдаваме като политически процес“, казва още Славкова.
“Сега ще бъде много важен и интересен въпросът по какъв начин ще гласуват – с машина или с бюлетина. Освен тези политически аспекти, следим и т.нар. икономически индекс, перспективите, които обществото вижда пред себе си в икономически план, защото това е много ключово и основополагащо за изборите, които правят хората“, каза още тя и подчертава:
В нашите проучвания, които вече 4-5 години редовно провеждаме всеки месец, за първи път много ярко, много силно се видя във въпрос, свързан с проблемите в българското общество, че обедняването, високите цени, инфлацията са в най-голяма степен важни за обществото в момента. Темата е ясна и продължава да бъде ключова и за тази предизборна кампания, която ще наблюдаваме. Ние сме в една перманентна двугодишна предизборна кампания – не знаем кога започна, не знаем кога ще спре.
Това пречеше на разумната дейност в Народното събрание. Как в такава ситуация ще се правят непопулярни политически решения, които ситуацията изисква?!“, пита тя.
Имат ли профил негласуващите?
“Негласуващите не са една хомогенна група. Има редица аргументи защо те не гласуват и тя не е свързана само с това, че липсва политическа формация, за която те смятат, че 100% ще изразява техните представи за политики“, казва още Славкова.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg