Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протойерей Владимир Дойчев и неговата книга за миговете

Това е събитие от онези, които не влизат в реда на новинарските емисии. Този факт обаче не го прави маловажно. Напротив, много е важно. Образно, може да се определи като едно пролетно почукване на кълвач по кора на дърво. Почукване, с което безпогрешно биват откривани пострадали и болни участъци под кората. Биват измъквани разни червейчета и дървояди. В крайна сметка дървото не боледува. Та това събитие е същото такова пролетно почукване – само че със слово дълбае позагрубялата от грижи и болежки и по-големи и по-малки житейски бури кора на душите ни.

Става дума за книга, която имаше своето официално представяне в Софийска митрополия, озаглавена е "Храмът е сърце". Неин автор е протойерей Владимир Дойчев, енорийски свещеник в храмовете "Св. Преподобни Наум Охридски“ и в "Св. Въведение Богородично“ в столичния квартал "Дружба“.

Мнозина от вас вероятно са чели написани от него неща, защото това е четвъртата му книга, или пък са слушали негови проповеди. А на тези от вас, които още не са, нека запомнят негово име, струва си, не защото той има добро и силно перо. А защото, отец Владимир Дойчев е духовник, който има очи за проповедите, които Бог е закодирал навсякъде около нас. И умее да ги разказва в книгите, но най-вече в Храма, защото Храмът е сърце. 

А тази книга, тя едновременно е огледало, в което можем да видим гротескни форми на собственото си самохаресване, и в същото време е копнеж по невидимото и вечното. По онова и в същност по онзи Безначалния, който е сърцето на Храма.

Нека чуем какво сподели на официалното представяне на книгата нейния автор, за причинете да я напише, за миговете и мислите, които е уловил между страниците ѝ и за диагнозата коронавируса, но в една неочаквана светлина.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00