С три различни изложби и съпътстващи проекти Художествената галерия във Велико Търново представя 250 произведения на Борис Денев от своя фонд. Борис Денев е известен като голям български пейзажист. Той има и рисунки и платна, свързани с времето, когато е бил доброволец в трите войни – има произведения от военния живот.
Честванията са посветени на 140-годишнината от рождението на патрона на галерията Борис Денев. Директорът на културната институция скулпторът д-р Мартин Митев разказва в "Артефир" подробности за събитието:
"Изложба за такава годишнина не се прави лесно. Това не е само една изложба, а достойно отбелязване на труда, творчеството и приноса на Борис Денев. Това е и по-голяма отговорност. От доста време се подготвяме – тази изложба реално представя всички творби на Борис Денев, които са част от фонда на галерията – близо 250 творби. Това ще се случи на деня на неговото рождение – 7 февруари.
Интересното е, че ние ще представим неговото творчество на базата на три вида експозиции в галерията – временна, постоянна и виртуална изложба. Част от творбите са представени във виртуален тур, направен специално за това събитие, който е финансиран по програма на Министерството на културата.
Във времената експозиция ще бъдат представени 98 творби от фонда на галерията, много от които непоказвани пред широката аудитория. От тях 52 картини са живопис, а 46 са графични творби. Постоянната експозиция включва около 50 произведения. Акцент в изложбата е виртуалният тур, който представя 109 творби на Борис Денев. С проект, финансиран от Министерство на културата, ще бъде издаден каталог, посветен на Борис Денев."
Чуйте разговора с д-р Мартин Митев от звуковия файл.
Снимки – Художествена галерия "Борис Денев" - Велико Търново
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg