Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на българската празничност

Снимка: Pixabay

Кое е най-съкровеното в националната ни менталност, чиято неповторимост ни отличава от останалите племена и народи? Щом стане дума за собствената ни уникалност, най-напред се сещаме за киченето ни с мартеници, за босите танци върху жива жарава, а напоследък и за мъжките хора в ледените води навръх Богоявление. Няма как да подминем и неравноделния такт 7/8, нито кукерските игри и заклинания, но дали с това се изчерпва същността на при/родната ни празничност?

Какво се крие зад фолклорните ни фантазии, какво знаем за историческите корени на шевиците, за техните смисли, осъзнати и неосъзнати все още...

Какво е мястото на празника в българската психология, в манталитета, в бита и битието ни, има ли скрити послания, неразгадани символи? Къде е мястото на веселбата в традициите ни, в старата българска философия? Дали през вековете интуитивното познание не е забравено, или е живо и днес, най-вече там, където се пресичат съзнанието и надсъзнанието на генетичната ни памет? Този виртуален кръстопът някои го наричат българско бъдене, за други това е закодираното от самото ни създаване "непроявено проявление"...

В предаването участват историкът проф. Никола Г. Алтънков и Веселин Димов, автор на фундаменталното изследване "Българският образ на света".

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15

В Кан честват 800 епизода и 18-и рожден ден на "Без багаж"

18 години пътешествия по света, срещи с непознати племена и опасни животни, стотици дни с камера на гръб, дрон в небето и обективи във всеки джоб. Радости и несгоди в 800 епизода на "Без багаж". И несломима страст към пътешествията. Рекордният брой заснети и излъчени по целия свят серии на "Без багаж" е отбелязан подобаващо на фестивала Mipcom в..

публикувано на 19.12.24 в 13:15