Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христос Кацанис или защо един грък написа книга за България?

Христос Кацанис с водещата на “Нашият ден“ Нина Цанева.
Снимка: БНР

Христос Кацанис е професионалист с дългогодишен опит в сферата на банките и капиталовите пазари. Заемал е висши ръководни длъжности в банки и компании за дялово участие във Великобритания, Франция, Гърция, България и останалите държави в Югоизточна Европа.

Бил е председател и член на бордове на директори на финансови институции в региона; член на Комитета по финансови пазари на Европейската банкова федерация, председател на Българска и Международна бизнес асоциация (BIBA), член на Борда на директорите Българска банкова асоциация и член на Български инвестиционен форум.

През цялата си професионална дейност в България се фокусира върху въпроси на корпоративното и инвестиционното банкиране, работейки по голям брой заеми, облигационни емисии, вписване във фондови борси на български и чуждестранни компании.

Автор е на книги и статии за финансовите пазари и за българската икономика, говори 8 езика. Той е и автор на книга за България, която е в обем над 700 страници. В момента тя е издадена само на гръцки език.

Книгата….

“Написах книгата, за да може средният грък да разбере повече неща за България, ако проявява интерес“, казва Кацанис в ефира на “Нашият ден“.

Според него балканските народи знаят много повече за това, което се случва в Лондон или Париж, отколкото за това, което става в София, Атина или в Букурещ. Казва, че написва книгата за гръцката общност именно, за да покажа какво е България.

В интервю за БНР авторът споделя, че е бил два пъти в страната ни по време на социализма, когато е усетил доброта и гостоприемство на местните хора.

След промените решава да види какво може да прави в новата обстановка в страната като банкер. Знае малко руски език, но постепенно научава и български.

Идва в България през 1992 г., а от 1994 г.  става част от управлението на първия клон на чуждестранна банка у нас. “Наистина беше невероятно преживяване. Бях много впечатлен от българските си колеги“, споделя Кацанис.

Впечатленията му от българската икономика по време на промените са, че тя е била много индустриализирана:

“В момента 60% от БВП са за сектора на услугите, индустрията е около 25% от икономиката, а останалото е земеделие. Сега България прилича много повече на Гърция, отколкото преди“.

Според него силните страни на нашата икономика са свързани с компютърните науки.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43