Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излезе сборникът в чест на професор Светлина Николова

Светлина Николова
Снимка: @KiriloMetodievskiNaucenCentrPriBan

Освен традиционния Трифон Зарезан и привнесения св. Валентин, на 14 февруари се пичита и Успението на св. Кирил, създателя на първата славянска азбука и, заедно с брат си св. Методий, основоположник на славянската писмена култура, в чиято основа е езикът на българските славяни, т.е. на нашите далечни предшественици. По традиция денят се отбелязва тържествено от Кирило-Методиевския научен център на БАН. Тази година акцент в честването беше представянето на сборника "А на жената бяха дадени крила", издаден в чест на личния юбилей на дългогодишната директорка на Центъра и уважавана специалистка по палеославистика проф. Светлина Николова.

Сборникът излиза като специално издание на списание Palaeobulgarica и е израз на уважението на колегията към научното дело на професор Светлина Николова, която е сред доайените на световната палеославистика и кирилометодиевистика. Изданието съдържа 51 статии на английски, български, немски, руски и хърватски език от видни представители на славистиката и българистиката от 12 държави: България, Великобритания, Германия, Гърция, Израел, Италия, Литва, Нидерландия, Полша, Русия, Словакия и Хърватия.

Проф. Николова несъмнено има определяща роля за дейността на КМНЦ в продължение на няколко десетилетия, както и за утвърждаването на водещата позиция на българската кирилометодиевистика. До голяма степен на нейните усилия и всеотдайност се дължи отличното представяне на Центъра при международната оценка на Българската академия на науките, както и запазването на самостоятелността му.

В интервю за предаването "За думите", в което проф. Николова е участвала неведнъж през годините, тя разказва за своите университетски преподаватели, учени от световна величина, които предопределят научния ѝ път, за битките и предизвикателствата пред българските кирилометодиевисти, за отстояването на научната истина сред превратностите на злободневната политика и за надеждата ѝ новите възможности за достъп до информация и техническите улеснения за младите учени да ги стимулират да продължат изследването на източниците и обогатяването на знанието за третия европейски книжовен език и литературна традиция.

Снимки: Кирило-Методиевски научен център на БАН
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30