Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Криминален психолог: Неутралното отношение е най-важното при труден и агресивен съсед

Снимка: Ани Петрова

Пореден случай на тормоз от страна на съсед доведе до палеж на два автомобила в София. В нощта на 7 срещу 8 март потърпевшият Радослав разбира, че автомобилът му е запален и гори. За случая разказа бТВ.

“В ситуации, в които имаме труден и агресивен съсед, неутралното отношение е най-важното, което трябва да се спази. Не бива да се влиза в пререкания и конфликти, защото това води до ескалация“.

Това каза в интервю за БНР криминалният психолог Даниел Генков.

“С агресивни хора не може да се общува рационално, те са подвластни на моментни импулси и емоционални състояние. Не се знае в каква ситуация се намират, затова хората не трябва да влизат в конфронтация. Ако ви заплашват по телефона или пишат съобщения, ги блокирайте и не отговаряйте по никакъв начин, това само възбужда тяхната фантазия“, казва още той.

По думите му има голямо увеличение на престъпността, нараснали са убийствата, кражбите и тежки телесни повреди. Според него трябва да има превенция.

Според Генков в обществото има дълбока социална, икономическа и ценностна криза. Той счита, че това се дължи и на сливането на кризи, които следваха една след друга – пандемията, бежанските вълни, които не са спирали, инфлация, постоянното говорене за насилие и кражби.

Живеем и съществуваме в една токсична среда, което няма как да не даде отражение“, казва той.

“Още в началото на пандемията видяхме ескалацията на домашното насилие. Имаше доста случаи на убийства от мъже на техните партньорки и съпруги, но има и друг проблем и това е, че много бързо забравяме за нещата. Имам чувството, че това се повтаря всяка година на празници. Минава известно време и отново си говорим едни и същи неща“, казва той и посочва:

“Сякаш хората са тръгнали към саморазправа, защото са изгубили доверие в институционалната власт. Сякаш започват да действат законите от предкултурните общества, в които всеки решава да се саморазправи по начин, който смята за правилен“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26