Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура:

Защо трябва да помним 10 март 1943 г.?

Снимка: БГНЕС

Годишнината от спасяването на българските евреи предизвика бурни страсти сред историците и хората. Спомени от първо лице съдържа специалният репортаж на Феня и Искра Декало за БНР от Израел.

Преди 80 години на 10 март 1943 г. след силен обществен отпор властите спират депортацията на евреите от старите предели на България. Две подписки, в които се четат имена на професори и на общественици, подкрепят противоположни становища по повод случилото се на 10 март 1943 г. в София. Едните изтъкват, че спасението не е пълно ,щом се е допуснало 11 343 евреи от Македония и Тракия да бъдат депортирани в лагера на смъртта Треблинка, от където само 12 са се завърнали. Другите изтъкват, че освен спасените 50 хиляди евреи от старите територии, негласно, истински герои са били служители на външно министерство, които са издавали транзитни визи и или разрешения за лечение по българското черноморие на евреи от западна Европа.

Независимо от медийните спорове, в сърцата на почти всички евреи от Израел, родени в България, е останала благодарност за това, че са останали живи и любов към родината и нейния народ.

Какво си спомнят за живота от онова време в "Тerra Култура“, споделят адвокат Моше Алони, един от инициаторите за кандидатурата на Българската православна църква за Нобелова награда за мир за спасяването на българските евреи, както и Леон Ели, един от  влиятелните критик на сценично изкуство в Израел.

"Бил съм съвсем малък, както знаете, детските спомени за избирателни. Но добре помня съседите ни българи, живеехме на улица "Искър“ до момента, в които баща ми трябваше да преустанови работа, а той имаше рекламна агенция. Някак тихомълком съседите започнаха едни след друг по техен неписан график да носят храна. Самите, меко казано, не тънеха в разкош, но повечето имаха роднини на село и все се намираше, какво да ядат. Споделяха го с нас“, споделя адвокат Моше Алони.

И допълва, че изселването отвежда семейството му във Видин, защото това е била възможно най-лесната точка за планираната бъдеща депортация. Все още помни вкусът на чашата студена вода.

Леон Ели пази още спомена как членовете на профашистката младежка организация "Бранник“ са чупили витрините на еврейските магазини по софийските улици. След изселването семейството, първо, е разпределено в Казанлък, а по-късно се установява в село Тлачен. Малкият Леон се научава да дои крави и така става приятел със селските деца, а баща му е лекар на селото.

"И понеже баща ми беше офицер от Българската армия, той вместо с шестолъчка ходеше с едно жълто копче“, казва Леон Ели.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54