Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За острия завой от успешна бизнес кариера в Америка до лютиерството в родината

Снимка: Pixabay

Тя се озовава в Америка, защото баща ѝ печели "зелена карта“ и на 19 години влиза в американската армия, за да получи образование. На 27 години излиза с чин старши сержант и диплома по бизнес администрация и психология от Университета в Сакраменто. Започва да гради кариера в корпоративния свят, занимавайки се с маркетинг и реклама, но носталгия я кара да се потопи в света на лютиерството и да поеме семейния бизнес – единствената фабрика за струнни музикални инструменти в България.  

В "Нашият ден" историята на почти стогодишната фабрика разказва Теодора Димчева. Тя е съсобственик на мястото, където се произвеждат среден майсторски клас класически китари и щрайхови инструменти – цигулки, виоли, виолончела, укулеле и контрабаси. 

"Ако изключим потенциала да бъдеш във военна обстановка и във война, което за съжаление е едно от основните неща на армията, реално, това е едно страхотно училище, защото се учиш на дисциплина, да работиш в екип, да следваш правила и същевременно донякъде е една много добре организирана система да те изгради като морални стойности, образование, физическа култура и спорт“, казва Теодора Димчева.

Споделя, че идвайки във фабриката, е била омаяна как от парче дърво, абсолютно грубо чрез различни производствени операции, да се направи един инструмент, който да изглежда уникално красив и попаднало в ръцете на музикант, да звучи изключително добре.

"Първият пазар, на който успяхме да стъпим и който помогна за по-доброто съществуване на фабриката, беше Германия“, припомня тя.

Всяка година от фабриката излизат около 13 хиляди инструмента, които пътуват до новите си собственици в САЩ, Европа и Австралия. От Япония основно поръчват цигулки, а във Франция предпочитат класически китари. Продукцията на фабриката е позната и в скандинавските страни. 

Пандемията дава своето отражение върху производството на музикални инструменти. Има хаос в доставките и отмяна на поръчки заради фалити в музикалния бизнес. "Едно от нещата, които наистина помогнаха тогава, беше мярката 60/40", спомня си тя . 

Усилията на Теодора Димчева в момента са насочени към това фабриката да започне да произвежда китари от по-висок клас.

Целия разговор с Теодора Димчева можете да чуете в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17