Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви истории крият стълбите на Каменица в Пловдив?

Скулптурата на Мильо
Снимка: Миглена Иванова

Сравняват Испанските стълби в Рим със стълбите на Каменица в Пловдив, защото и двете атракции водят към хълм, който свързва с централните улици на града. По средата на стълбите е разположена красива водна каскада. Обикновено туристите запечатва посещението си в Пловдив със задължителен кадър до надписа "Together“, който беше поставен през 2019 г., когато градът стана Европейска столица на културата. Но и като подшушват нещо в ухото на пловдивския талисман Мильо, чийто паметник е на мястото, на което преди близо 100 години е бил открит най-старият обществен часовник под тепетата и вероятно главният вход на Античния стадион.

Веселина Михайловска е краевед и автор в единствения дигитален двуезичен пътеводител LostInPlovdiv. Тя разказва, че през лятото на 1924 г. зеел шестметров изкоп на мястото на паметника на Мильо. Козмас Миртилос Апостолидис, изследовател на Филипополис, огледал внимателно находката и отсякъл – тук е най-старият обществен часовник на града. Той бил построен през 161 г. след Христа, т.е. преди повече от 1800 години. Тогава се изяснило и предназначението на извора – водата движела механизмите на часовника. Едновременно с хидравличния часовник в постройката бил вграден и слънчев.

През XVIII в. над часовника построил къща хаджи Шабан ага. В основите работниците зазидали циферблата на слънчевия часовник. През 1922-1923 г, собственик на имота станал известният пловдивски аптекар Нешо Чипев. Фармацевтът решил да вдигне голяма сграда с магазини, заведение в подземната част, а на горните етажи да разположи клиниката на сина си. Когато изкопите стигнали три метра дълбочина, започнали да излизат античните находки. Някои от тях били заровени на 6 метра под нивото на улицата. Разкопките забавили строителството, Чипев свършил парите и решил да завърши само магазинната част.

Чуйте повече за тези тайни истории в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35