В деня на буквите и словото на столичния площад Славейков се е настанил литературният фестивал "Да поЧетем". Акцент в програмата са няколко пешеходни обиколки из "Квартала на писателите". Така Виктор Топалов, познат като автор на книгата "Бохемска София", нарича карето между булевардите "Христо Ботев" и "Патриарх Евтимий", и улиците "Граф Игнатиев" и "Алабин".
Пешеходните турове през деня са три и започват от пейката на баща и син Славейкови. Точно там тази сутрин се беше настанило и подвижното студио на програма "Христо Ботев". Гост в него бе Виктор Топалов. Той описа празничния маршрут "Из квартала на писателите", който включва домовете на бележити български автори. Първата локация е къщата на Петко и Пенчо Славейкови, обиколката продължава по Солунска, където е дома на Атанас Далчев, Дора Габе, Боян Пенев, Пейо Яворов, завива наляво по бул. Витоша, за да включи и дома на Стоян Михайловски, Никола Вапцаров, Елин Пелин, Елисавета Багряна и много други.
Виктор Топалов успя да ни върне в атмосферата на площада в края на 19 век, когато той носи името "Кафене баши", по-късно преименуван на името на Петко Рачов Славейков. Там, на днешния № 9 на площад Петко Славейков, почти срещу фонтана, се е намирала старата къща на Славейкови. Днес на нейно място има голяма жилищна кооперация с безистен и малки антикварни книжарници. Сградата е разрушена през 30-те години на XX век. Била е единствената останала от турска София, тази която българските възрожденци виждат след Освобождението. Смята се, че точно до къщата на Славейкови, на улица "Самоковска", се е намирало и голямото кафене, което дава старото име на площада.
Виктор Топалов сподели със слушателите на програма "Христо Ботев" любима своя история, свързана с обектите на днешния литературен маршрут. Тя е за "неизвестния поет, нейде от провинцията" Пейо Тотев Крачолов. Този спомен запазва Тодор Влайков. Той не е категоричен дали срещата се е провела в дома на Славейкови или в този на доктор Кръстев на ул. "Хан Аспарух" № 67, където е била и редакцията на списание "Мисъл". Тодор Влайков си спомня, че един ден доктор Кръстев дава на Славейков няколко стихотворения, които той трябва да помести в стихотворен сборник с името "Албум". За начало на изданието Славейков избира две стихотворения на "някой си Крачолов". Кръгът, който присъства на срещата, приема името Крачолов за твърде "грозно". Така Славейков предлага то да бъде заменено с Детелинов, Топалов, Яворов. Избират Яворов. С такива любопитни и важни истории е изпълнен целият "Квартал на писателите".
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg