Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Финансовата грамотност: Задължително умение за успешен живот

Д-р Джейм Йоловски, Росица Вартоник и д-р Магданела Делинешева в студиото на “Нашият ден“
Снимка: БНР

Финансовата грамотност и финансовото образование се признават като важно индивидуално умение, необходимо за вземането на устойчиви финансови решения и постигането на финансово благосъстояние. Това се обуславя от предлагането на все по-сложни финансови продукти, появата на нови рискове и бързото развитие на финансовия сектор.

В България се изпълняват Националната стратегия за финансова грамотност и Планът за действие към нея. Те се стремят да запълнят празнината, която страната има по отношение на този вид образование.

Стратегията и Планът са приети с Решение на Министерския съвет от 10 февруари 2021 г.

Докъде стигнахме с изпълнението на тази стратегия?

Доц. д-р Джеймс Йоловски, главен експерт във Фискалния съвет на България и преподавател във Висшето училище по застраховане и финанси, коментира в ефира на “Нашият ден“, че финансовата грамотност е своеобразна мисия за Междуведомствената работна група към Министерство на финансите. Той отбелязва, че в момента се изпълнява Планът за действие, а миналата година е била разработена рамка за финансова компетентност за възрастни, която може да се използва в училищната система.

Росица Вартоник, основател и директор на Фондация "Инициатива за финансова грамотност", споделя, че финансовата грамотност означава управление на ресурсите и парите, така че да се живее животът, който си представяме. Тя още подчертава важността на Националната стратегия за финансова грамотност и ролята на Министерството на финансите в организирането и воденето на процеса.

В предаването д-р Магданела Делинешева, председател на Управителния съвет на Фондация "Образование 5.0", изразява необходимостта финансовата грамотност да бъде интегрирана качествено в образователната система. Тя отбелязва, че в момента липсва добра практика в това отношение и финансовата грамотност не е част от задължителните програми. Въпреки че има откъслечни теми и понятия, свързани с нея, главно в програмите по технологии и предприемачество, това е недостатъчно.

В заключение, финансовата грамотност и финансовото образование са от растящо значение в днешното общество. За да се постигне целенасочено развитие на финансовата грамотност, сътрудничеството между правителството, образователните институции, фондации и бизнес сектора е от съществено значение.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13